Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach uczestniczą w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych „Do hymnu!”.
Wiosną Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie ogłosiło VII edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do hymnu!”. Placówka oświatowa w Wieszczętach została zakwalifikowana do udziału w nim w maju 2024 roku.
Organizatorom zależało m.in. na doskonaleniu przez młode pokolenie Polaków umiejętności poprawnego śpiewania polskiego hymnu narodowego, wzbudzeniu zainteresowania historią polskiego państwa i narodu, edukowaniu w celu utrzymania szacunku dla symboli narodowych czy zwiększeniu zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych, a więc emisji głosu, poprawnej intonacji, pamięci muzycznej, znajomości nut, wartości rytmicznych i interpretacji utworu muzycznego.
Zadanie konkursowe polegało na grupowym wykonaniu jednogłosowo, „a capella” przez możliwie największą liczbę uczniów hymnu państwowego oraz dwóch utworów hymnicznych, wybranych spośród 10 zaproponowanych przez organizatorów. Wykonanie konkursowe musiało odbyć się „na żywo” i z pamięci, bez użycia nagłośnienia i playbacku. Mogło w nim wziąć udział minimum 50 proc. uczniów szkoły i maksymalnie 150 szkół z terenu Polski. Wcześniej organizatorzy konkursu zorganizowali dwudniowe warsztaty edukacyjne dla nauczycieli przygotowujących w szkołach konkursowe prezentacje, a w ich ramach praktyczne zajęcia z zakresu dyrygowania, prawidłowego odczytania materiałów nutowych zaproponowanych w Regulaminie pieśni hymnicznych oraz ich interpretacji.
We wtorek 8 października o godz. 9.45 w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach odbył się pierwszy etap Konkursu. W uroczystym przesłuchaniu wzięła udział cała społeczność uczniowska klas I-VIII wraz z nauczycielami, która w mistrzowski sposób wyśpiewała hymn Polski oraz wybrane pieśni hymniczne: „Gaude Mater Polonia” i „Hymn Powstańców 1863”. Przedszkolaki z kolei w niecodzienny sposób przywitały jury i gości. Uczniowie wystąpili w odświętnych strojach z elementami biało-czerwonych symboli narodowych.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: sekretarz Gminy Jasienica Łucja Jenkner, Kinga Macura-Klimczak z Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Jasienicy, przewodniczący Rady Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach Sebastian Harędziński i zastępca przewodniczącego Rady Rodziców Agnieszka Strońska. Za przygotowanie i organizację konkursu w szkole odpowiadały dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach Ilona Walach oraz Roma Tajduś, nauczycielka muzyki i uczestniczka wrześniowych warsztatów. O dekorację i oprawę sceniczną uroczystości zadbały: nauczyciel plastyki Dagmara Skowron i wychowawca klasy I Beata Włoch.
Przesłuchania, rejestracji dźwięku i obrazu dokonało jury w składzie: dr hab. Małgorzata Chyła, adiunkt na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz prof. dr hab. Wiesław Delimat, kierownik Katedry Muzyki Kościelnej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przed społecznością szkolną teraz okres oczekiwania na drugi etap konkursu – przesłuchanie przez jury centralne nagrań prezentacji konkursowych szkół wyłonionych w pierwszym etapie i wyłonienie na ich podstawie laureatów ogólnopolskich i wojewódzkich. Ogłoszenie wyników nastąpi 25 listopada na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
Barbara Mikołajczyk
Podziękowania dla ZSP Wieszczęta
W dniu 14 stycznia 2025 roku w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dyrektor Ilona Walach otrzymała gratulacje i podziękowania za udział w VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do hymnu”.
Trwa budowa nowego budynku Klubu Sportowego Spójnia Landek - dziś, 20 stycznia, symbolicznie wmurowano pierwszą cegłę.
W tym roku w Gminie Jasienica gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej aż w czterech lokalizacjach: w Jasienicy, Iłownicy, Mazańcowicach oraz Międzyrzeczu Górnym. Oto program z Iłownicy.