Służył Polsce kształcąc młode pokolenia, a następnie z karabinem w ręku broniąc ją przed niemieckim i sowieckim agresorem. W środę 13 kwietnia uczczono pochodzącego z Mazańcowic Roberta Buchcika, zamordowanego w Katyniu.
Zastępca wójta gminy Jasienica Krzysztof Wieczerzak i przewodniczący Rady Gminy Czesław Machalica uczestniczyli w Mazańcowicach w uroczystości uhonorowania podporucznika Roberta Buchcika, nauczyciela, żołnierza, bohatera mordu katyńskiego. Mszę w kościele św. Marii Magdaleny koncelebrowali ks. generał Stanisław Rospondek, ks. pułkownik Jacek Gancarek, duszpasterz wojewódzki Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Komendy OHP, a także mazańcowicki proboszcz ks. Piotr Grochowiecki. W uroczystości wzięli udział również I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, radni Rady Gminy Jasienica, były poseł Czesław Sobierajski, a także dr Dominik Abłamowicz, archeolog z IPN, uczestnik prac w Katyniu w latach 90. XX w., a także I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej mł.insp. Dariusz Zajda oraz zastępca komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej mł.bryg. Roman Marekwica.
Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz z towarzyszeniem asysty honorowej 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, orkiestry OSP Mazańcowice, Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, a także pocztów sztandarowych bielskiego batalionu, OSP Mazańcowice, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach, 4. Beskidzkiej Drużyny Harcerzy im. Cichociemnych ZHR oraz Śląskiej OHP.
Tutaj odsłonięto tablicę upamiętniającą Roberta Buchcika. Z inicjatywy Śląskiego Ochotniczego Hufca Pracy tablicę ustawiono obok zasadzonego symbolicznego dębu, w sąsiedztwie grobu wojennego ze szczątkami Żołnierzy Wyklętych z drużyny Edwarda Biesoka „Edka”. Żołnierze bielskiego batalionu oddali salwę honorową, a uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed tablicą.
Robert Buchcik urodził się 17 sierpnia 1909 r. w Mazańcowicach, jego rodzicami byli Andrzej i Marianna z d. Kreis. Swoje dorosłe życie wiązał raczej z pracą nauczyciela a nie żołnierza. W 1929 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza w Białej. W tym też czasie odbył służbę wojskową na kursie w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 5 w Krakowie i został przydzielony do 75. Pułku Piechoty.
W cywilu był nauczycielem, najpierw w Hajdukach, dzisiejszej dzielnicy Chorzowa, a następnie w szkole powszechnej w Bystrej Śląskiej, z którą się w swoim krótkim nauczycielskim życiu związał na stałe.
W 1939 r. dostał wezwanie do wojska, mianowano go podporucznikiem rezerwy i przeniesiono do 4. Pułku Strzelców Podhalańskich stacjonującego w Cieszynie. Jednostka już na początku września broniła przejścia przez Olzę, a następnie cofnęła się pod Kraków. Po 17 września próbując się przebić przez niemieckie linie, Robert Buchcik dostał się do sowieckiej niewoli. Osadzono go w obozie w Kozielsku. Wiosną 1940 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD i pochowany w katyńskim lesie. W czasie prac ekshumacyjnych w 1943 r. jego zwłoki oznaczono numerem 3989.
Robert Buchcik to przykład awansu społecznego wielu ludzi w II Rzeczypospolitej. Swoje życie poświęcił dla kraju, dzięki ciężkiej pracy i zdolnościom został nauczycielem, kształcąc młodzież i przyczyniając się do rozwoju kraju. W zamyśle obu okupantów nie było jednak miejsca dla takich ludzi – wykształconych inteligentów, będących naturalnymi liderami swoich społeczności. Tak, jak Sowieci zabijali oficerów w Katyniu, tak w pierwszych miesiącach wojny Niemcy podczas Akcji „A” zatrzymywali, a następnie zabijali nauczycieli, księży i innych przedstawicieli polskiej inteligencji.
Organizatorem uroczystości była Komenda Wojewódzka OHP.
Z okazji Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku składamy najlepsze życzenia.
Mnóstwo życzeń dla mieszkańców gminy Jasienica zostało opublikowanych w najnowszym numerze naszego samorządowego miesięcznika. Gazeta jest już dostępna bezpłatnie w stałych punktach kolportażu na terenie wszystkich sołectw.
Jak co roku na progu świąt Bożego Narodzenia wójt Janusz Pierzyna spotkał się z przedsiębiorcami, aby podziękować za rok pracy dla rozwoju gminy Jasienica.