Ruszyła budowa długo oczekiwanej nowej strażnicy OSP Łazy. Jednocześnie budynek służył będzie jako miejsce spotkań całej społeczności sołectwa.
Trwają już prace ziemne, wylewane są fundamenty. Zgodnie z harmonogramem budynek będzie gotowy jesienią 2023 r. – Społeczność Łazów czeka na takie miejsce, w którym będzie mogła się spotykać, tutejsze organizacje społeczne będą mogły się zbierać i wspólnie działać. Nowy obiekt będzie służył nie tylko jako strażnica OSP – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.
Początkowo rozważano pomysł modernizacji istniejącej strażnicy, aby poprawić warunki przygotowań i wyruszania do akcji bojowych jednostki OSP. Szybko jednak uznano, że sam budynek jest w zbyt złym stanie technicznym, nie ma też możliwości, aby go funkcjonalnie przebudować. Tym bardziej, że od razu pomyślano o stworzeniu miejsca, z którego mogłaby szerzej korzystać społeczność Łazów. Dziś takiego miejsca tam nie ma.
W ostatnich latach zbudowano bądź zmodernizowano w różnych sołectwach gminy podobne wielofunkcyjne obiekty – w Grodźcu od podstaw, w Wieszczętach zmodernizowano istniejący obiekt, a w Mazańcowicach strażnicę znacznie rozbudowano. W każdym z tych przypadków obok miejsca dla straży pożarnej istnieje obecnie duża sala spotkań z niezbędnym zapleczem kuchennym.
Podobnie będzie w Łazach, a dla nowej budowli znaleziono działkę obok szkoły. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych, zbudowana zostanie bowiem winda. Część dla OSP zlokalizowana zostanie na parterze. Tutaj przewidziano dwa miejsca garażowe i rozbudowane zaplecze, służące druhom zarówno do przygotowań do akcji, jak i prowadzenia działalności szkoleniowej.
Z kolei duża widowiskowa sala spotkań z odpowiednim zapleczem powstanie na pierwszym piętrze. Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, właśnie tutaj będą działać organizacje społeczne z Łazów, jak Koło Gospodyń Wiejskich, tu będzie przyjmował sołtys i zbierała się Rada Sołecka. – Nowy budynek stanie się więc miejscem integracji całej tutejszej społeczności. Salę zaprojektowano na tyle dużą, aby bez przeszkód mogły się tu odbywać ważne dla wszystkich zebrania wiejskie – dodaje.
Koszt całości wynosi 6 042 802,90 zł, w całości zostanie pokryty z budżetu Gminy Jasienica.
Stawki za wywóz odpadów, jakie od lutego będą obowiązywały mieszkańców gminy Jasienica, w większości są niższe od stawek, jakie płacą mieszkańcy innych gmin naszego regionu. Ale opłaty wszędzie stale rosną.
33. FINAŁ WOŚP W GMINIE JASIENICA
Nadszedł długo wyczekiwany dzień - 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Ukazał się pierwszy w tym roku magazyn gminny „Jasienica”, w którym m.in. przeczytacie, jak minął 2024 r., a także znajdziecie zaproszenia na wszelkie możliwe imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.