HOŁD DLA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

2022-03-02

Złożeniem wieńców na cmentarzu w Mazańcowicach i pod pomnikiem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Łazach uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wieńce 1 marca w imieniu Gminy Jasienica złożył zastępca wójta Krzysztof Wieczerzak. W Łazach przed pomnikiem towarzyszyli mu radny Karol Bierski, przedstawiciele miejscowej jednostki OSP ze sztandarem, dyrektor Paweł Sowa i uczniowie szkoły, z kolei na cmentarzu w Mazańcowicach na grobie Edwarda Biesoka „Edka” radni Dariusz Krymski i Mieczysław Orlicki, sołtys Tomasz Donocik oraz przedstawiciele miejscowej szkoły. Zebrani wysłuchali również pieśni „Już dopala się ogień biwaku”, będącej nieoficjalnym hymnem obchodzonego od kilku lat Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, poświęconego żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Dedykowano ją obrońcom Ukrainy.

Przypomnijmy, że pomnik w Łazach stanął przed szkołą we wrześniu 2020 r. W pobliżu tego miejsca 30 sierpnia 1946 r. w obławie oddziału KBW-UBP zginęli ukrywający się żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych: dowódca Józef Rauer „Bajan”, Józef Kołodziej „Szybki”, Eugenia Rauer „Szarotka”, Józef Strządała „Zbieg”, „Żbik”, „Kruk”, a także dwaj inni nieznani z pseudonimów żołnierze NSZ. Drużyna wywodziła się z plutonu „Śmiertelnych”, należała do Okręgu VII Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez legendarnego majora Henryka Flamego. Miejsce ich pochówku pozostaje nieznane.

Z kolei na cmentarzu w Mazańcowicach w 2013 r. spoczęły szczątki młodego mieszkańca Mazańcowic Edwarda Biesoka „Edka” wraz z żołnierzami z jego grupy bojowej. Oddział należał do zgrupowania majora Henryka Flamego „Bartka”. 13 maja na stokach Błatniej grupa wzięła udział w walce z plutonem MO, podczas której Edek i kilku jego żołnierzy zginęło. Zostali pochowani na miejscu w grobie żołnierskim i dopiero w 2013 r. ekshumowano ich szczątki.

Przedstawiciele samorządów składają wieńce przed pomnikiem w Łazach.

Przedstawiciele samorządów składają wieńce na cmentarzu w Mazańcowicach.

Zobacz też:

Kosztowna gospodarka odpadami

Stawki za wywóz odpadów, jakie od lutego będą obowiązywały mieszkańców gminy Jasienica, w większości są niższe od stawek, jakie płacą mieszkańcy innych gmin naszego regionu. Ale opłaty wszędzie stale rosną.

33. FINAŁ WOŚP W GMINIE JASIENICA

Nadszedł długo wyczekiwany dzień - 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Noworoczny numer Jasienicy

Ukazał się pierwszy w tym roku magazyn gminny „Jasienica”, w którym m.in. przeczytacie, jak minął 2024 r., a także znajdziecie zaproszenia na wszelkie możliwe imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica