CZEŚĆ KATYŃSKIEMU BOHATEROWI

2022-04-14

Służył Polsce kształcąc młode pokolenia, a następnie z karabinem w ręku broniąc ją przed niemieckim i sowieckim agresorem. W środę 13 kwietnia uczczono pochodzącego z Mazańcowic Roberta Buchcika, zamordowanego w Katyniu.

Zastępca wójta gminy Jasienica Krzysztof Wieczerzak i przewodniczący Rady Gminy Czesław Machalica uczestniczyli w Mazańcowicach w uroczystości uhonorowania podporucznika Roberta Buchcika, nauczyciela, żołnierza, bohatera mordu katyńskiego. Mszę w kościele św. Marii Magdaleny koncelebrowali ks. generał Stanisław Rospondek, ks. pułkownik Jacek Gancarek, duszpasterz wojewódzki Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Komendy OHP, a także mazańcowicki proboszcz ks. Piotr Grochowiecki. W uroczystości wzięli udział również I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, radni Rady Gminy Jasienica, były poseł Czesław Sobierajski, a także dr Dominik Abłamowicz, archeolog z IPN, uczestnik prac w Katyniu w latach 90. XX w., a także I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej mł.insp. Dariusz Zajda oraz zastępca komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej mł.bryg. Roman Marekwica.

Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz z towarzyszeniem asysty honorowej 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, orkiestry OSP Mazańcowice, Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, a także pocztów sztandarowych bielskiego batalionu, OSP Mazańcowice, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach, 4. Beskidzkiej Drużyny Harcerzy im. Cichociemnych ZHR oraz Śląskiej OHP.

Tutaj odsłonięto tablicę upamiętniającą Roberta Buchcika. Z inicjatywy Śląskiego Ochotniczego Hufca Pracy tablicę ustawiono obok zasadzonego symbolicznego dębu, w sąsiedztwie grobu wojennego ze szczątkami Żołnierzy Wyklętych z drużyny Edwarda Biesoka „Edka”. Żołnierze bielskiego batalionu oddali salwę honorową, a uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed tablicą.

Robert Buchcik urodził się 17 sierpnia 1909 r. w Mazańcowicach, jego rodzicami byli Andrzej i Marianna z d. Kreis. Swoje dorosłe życie wiązał raczej z pracą nauczyciela a nie żołnierza. W 1929 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza w Białej. W tym też czasie odbył służbę wojskową na kursie w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 5 w Krakowie i został przydzielony do 75. Pułku Piechoty.

W cywilu był nauczycielem, najpierw w Hajdukach, dzisiejszej dzielnicy Chorzowa, a następnie w szkole powszechnej w Bystrej Śląskiej, z którą się w swoim krótkim nauczycielskim życiu związał na stałe.

W 1939 r. dostał wezwanie do wojska, mianowano go podporucznikiem rezerwy i przeniesiono do 4. Pułku Strzelców Podhalańskich stacjonującego w Cieszynie. Jednostka już na początku września broniła przejścia przez Olzę, a następnie cofnęła się pod Kraków. Po 17 września próbując się przebić przez niemieckie linie, Robert Buchcik dostał się do sowieckiej niewoli. Osadzono go w obozie w Kozielsku. Wiosną 1940 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD i pochowany w katyńskim lesie. W czasie prac ekshumacyjnych w 1943 r. jego zwłoki oznaczono numerem 3989.

Robert Buchcik to przykład awansu społecznego wielu ludzi w II Rzeczypospolitej. Swoje życie poświęcił dla kraju, dzięki ciężkiej pracy i zdolnościom został nauczycielem, kształcąc młodzież i przyczyniając się do rozwoju kraju. W zamyśle obu okupantów nie było jednak miejsca dla takich ludzi – wykształconych inteligentów, będących naturalnymi liderami swoich społeczności. Tak, jak Sowieci zabijali oficerów w Katyniu, tak w pierwszych miesiącach wojny Niemcy podczas Akcji „A” zatrzymywali, a następnie zabijali nauczycieli, księży i innych przedstawicieli polskiej inteligencji.

Organizatorem uroczystości była Komenda Wojewódzka OHP.

Wicewójt wraz z przewodniczącym rady gminy składają wieniec przed tablicą

Żołnierze bielskiego batalionu oddają salwę honorową.

Zobacz też:

Świąteczny numer Jasienicy

W stałych punktach kolportażu na ternie całej gminy Jasienica można bezpłatnie pobrać świąteczny numer Miesięcznika Samorządowego „Jasienica”.

Życzenia Wielkanocne

Życzenia składają Wójt Gminy Jasienica oraz Przewodniczący Rady Gminy.

Powiatowy Turniej BRD

We wtorek i środę 8 i 9 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mazańcowicach policjanci z bielskiej drogówki przeprowadzili powiatowy turniej z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Dwa dni rywalizacji pozwoliły wyłonić najlepsze drużyny, wśród których znaleźli się również reprezentanci Mazańcowic.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica