Bronisława Dłuska, lekarka, starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie, jest bohaterką filmu, nakręconego przez uczennice szkoły w Wieszczętach na konkurs „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej”.
Konkurs po raz IV zorganizował Instytut Pamięci Narodowej, ma stać się okazją dla młodych ludzi do odkrywania i upamiętniania kobiet, które zasłużyły się w odbudowie Niepodległej. Daje możliwość poznania historii Polski przez pryzmat indywidualnych biografii. Uczennice 8 klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach: Adriana Glombitza, Paulina Świerkot i Julia Tymon podjęły się zadania znalezienia materiałów i przygotowania trzyminutowego filmu o niezwykłej kobiecie, bohaterce, która została uhonorowana Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Wybrały Bronisławę Dłuską. Mało kto wie, że to starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie. Bronisława jako pierwsza pojechała studiować na paryskiej Sorbonie i obroniła, jako jedna z pierwszych Polek, doktorat z medycyny.
Przygotowany przez uczennice klip spodobał się jury, które zakwalifikowało drużynę z Wieszcząt do dalszego etapu konkursu. Teraz przed uczennicami i ich opiekunem warsztaty filmowe oraz promocyjne ze specjalistami współpracującymi na co dzień z IPN.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Link od animacji uczennic z Wieszcząt o Bronisławie Dłuskiej: https://drive.google.com/file/d/1bmay1NEUeKJ6CHBLfRF0OM0rs1yhKGS-/view
Dagmara Skowron
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.