Utkane ze słów

2024-12-04

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Mikołaj Rej

Pod takim hasłem odbywały się wszystkie wydarzenia pierwszego Festiwalu Słowa w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jasienicy.

Gdzie, jeśli nie w bibliotece ma być miejsce na świętowanie słowa. To tu z nim obcujemy, stoi ono na półkach, zawarte w mniej i bardziej opasłych księgach, wybrzmiewa podczas codziennych rozmów, w powadze wielkich dyskusji czy serdecznych docinkach. Słowo mówione i pisane stanowi bezsprzeczną część naszego życia. Wydarzenia festiwalowe miały podkreślić i uwydatnić piękno, wartość, rolę i znaczenie mowy ojczystej jako nośnika historii, kultury i tradycji. Podczas tych kilku dni spotykaliśmy się z wieloma ludźmi, którzy słowem pracują, słowem opisują i kreują rzeczywistość, słowem bawią i uczą.

Pierwszy festiwalowy dzień rozpoczęliśmy od konkursu ortograficznego z języka polskiego „O Pióro Wójta” dla uczniów klas 5 oraz dla dorosłych z terenu naszej Gminy. Zwycięzcą konkursu ortograficznego dla młodzieży szkolnej został Franciszek Sobik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy, który z rąk sekretarz gminy Łucji Jenkner oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy Magdaleny Waliczek, odebrał gratulacje i główną nagrodę. II miejsce zajęła Julia Olszowska ze Szkoły Podstawowej w Świętoszówce, a III miejsce przypadło Alicji Czech z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grodźcu. Udział w konkursie wzięli również uczniowie ze szkół podstawowych z Iłownicy, Mazańcowic i Rudzicy.

Zwycięzcę konkursu ortograficznego dla dorosłych poznaliśmy na zakończenie spotkania autorskiego z Arturem Barcisiem. 12 dorosłych śmiałków, w przedziale wiekowym od młodzieży licealnej po 71 lat najstarszej naszej uczestniczki, zmierzyło się z autorskim tekstem dyktanda, przygotowanym i przeczytanym przez ks. dr. Leszka Łysienia, proboszcza jasienickiej parafii rzymskokatolickiej. „Wizja, która północnym przesileniem przeniknęła na wskroś rozkojarzone wnętrze wielkiego a przenikliwego wizjonera nurzącego się w bezbrzeżnej przestrzeni głuchej i otchłannej myśli”. Mistrzem ortografii tegorocznego Festiwalu Słowa została Ewa Mieszczak, II miejsce zajęła Beata Mulczyńska i ex aequo dwa III miejsca zdobyły Małgorzata Król i Ewa Maliczak. Cieszymy się ogromnie, że na podium konkursowych zmagań stanęły nasze Czytelniczki, które regularnie korzystają z księgozbioru Gminnej Biblioteki Publicznej.

Nad przebiegiem konkursowych zmagań czuwało jury: sekretarz gminy Łucja Jenkner, emerytowana nauczycielka języka polskiego Helena Podstawna oraz Anna Kurpik, bibliotekarz GBP w Jasienicy. Dziękujemy wszystkim laureatom za udział w konkursie i odwagi w podjęciu wyzwania!

Oprócz ortograficznych potyczek pozostałe wydarzenia festiwalowe i warsztaty kierowane były zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Młodzieży szkolnej dedykowaliśmy spotkanie „Dom niezwykłych opowieści”. Zaproszeni goście, Agata Majewska-Pilch i Szymon Pilch z Brennej przedstawili opowieści i legendy z terenu Śląska Cieszyńskiego. Uczestnicy mieli możliwość posłuchania muzyki na żywo oraz poznania i zagrania na różnych instrumentach etnicznych świata.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świętoszówce uczestniczyli z kolei w warsztatach prowadzonych przez Mistrza Mowy Polskiej 2024 Jakuba Poradę. Sporo cennych informacji oraz praktyczne ćwiczenia z mikrofonem w ręku, jak mówić, jak przeprowadzić wywiad, jak zachować się przed kamerą, jak używać siły głosu, to tylko niektóre z poruszanych tematów. Dziękujemy młodzieży za bardzo aktywny udział w spotkaniu i liczne pytania.

Najmłodsi czytelnicy z Jasienicy oraz z Międzyrzecza, Mazańcowic i Rudzicy podczas festiwalu mieli okazję poznać  „Smoczego Autora”, czyli Pawła Gołucha – autora Smoczych Kronik. Autor na co dzień mieszka i tworzy w pobliskim Skoczowie. Dzieci entuzjastycznie i z radością słuchały jego niezwykle barwnych opowieści, które na dodatek zabarwiał muzyką, śpiewając i grając na gitarze. Cieszymy się, że mogliśmy poznać i przybliżyć Czytelnikom kolejnego twórcę z naszego regionu.

Warsztaty kaligrafii pod czujnym okiem Katarzyny Ratuszyńskiej zwróciły naszą uwagę na piękno słowa pisanego i były wspaniałą okazją do wspólnego, międzypokoleniowego i rodzinnego spędzenia czasu. Prowadząca cierpliwie tłumaczyła, czym jest kaligrafia, omawiała narzędzia, budowę liter i dawała praktyczne wskazówki dotyczące np. ułożenia dłoni. Podczas pracy mieliśmy okazję pisać nie tylko tuszem, ale i złotą farbą. Wszystko po to, by spod naszej ręki wyszła pięknie wykaligrafowana kartka z kalendarza.

Ks. Leszek Łysień, autor tegorocznego dyktanda, po ortograficznych zmaganiach wygłosił krótki wykład „Słowo o Słowie”. Znany ze swojej miłości do literatury i poezji Herberta czy Miłosza, znający poezję Norwida, Mickiewicza, Słowackiego, uwrażliwiał nas na obecność słowa poetyckiego. Słowa nas otaczają, krążą w nas i wokół nas… i potrzebują też ciszy i milczenia, by wybrzmieć. Zadaniem zaś poezji i poetów, którzy potrafią nazwać jednym celnym słowem otaczającą nas rzeczywistość, jest wydobywanie ukrywanych w świecie bogactw.

Parafrazując słowa Zbigniewa Herberta gość Festiwalu zachęcał nas, by poezja stała się naszym oknem na świat, wydobywała z nas to co najlepsze i byśmy pozwolili jej na „podejmowanie trudu odbudowy moralnej świata wobec nadciągającej rwącej rzeki potwornego rozmywania znaczeń”. Można powiedzieć kolokwialnie, że ks. Leszek sypie cytatami jak z rękawa, ale to, w jaki sposób odczytuje i porusza się w przestrzeni filozoficzno-teologiczno-poetyckiej, zasługuje na nasz wielki szacunek. Chcielibyśmy precyzyjnie wyrazić myśl, ale nie jesteśmy w stanie. Dziękujemy za inspiracje i uwrażliwianie na słowo, za dzielenie się tym, co niewyrażalne w słowie i języku oraz odwiecznym Logosie, który czuwa nad nami i porządkuje racjonalny porządek rzeczy. Zostajemy z refleksją, czy na dobre jesteśmy zadomowieni w swej mowie, czy warto zniżać swą mowę do bełkotu z trybuny/ambony/piany gazet…?

Zwieńczeniem Festiwalu obok ogłoszenia wyników konkursu było spotkanie z nietuzinkowym i charyzmatycznym aktorem Arturem Barcisiem, który promował swoją książkę „Aktor musi grać, by żyć”. Znamy go z ekranu telewizji i jego kreacji komediowych w „Ranczu” czy „Miodowych latach” oraz jako aktora dramatycznego, choćby z kultowego cyklu Kieślowskiego „Dekalog”. Aktor związany z warszawskim Teatrem Ateneum, czasem reżyseruje, a czasem występuje jako aktor dubbingowy, wcielając się w postaci z bajek. Wysłuchaliśmy licznych anegdot i historii z jego życia zawodowego i osobistego. Mieliśmy okazję zamienić słowo, zdobyć autograf, a nawet poćwiczyć z dykcję. Spotkanie z aktorem było niezwykle sympatyczne i co rusz przerywane brawami.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe miały służyć promocji czytelnictwa i literatury oraz ukazać piękno języka ojczystego w mowie i piśmie. Mamy nadzieję, że spełniły swoje zadanie i na długo staną się też dobrą inspiracją do wspólnych, międzypokoleniowych spotkań przy słowie i ze słowem, nie tylko w murach bibliotek, ale też w domach naszych wiernych Czytelników. Wyrażamy też nadzieję, że Festiwal Słowa na stałe zapisze się w kalendarzu spotkań Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkań, laureatom konkursów, jury, prelegentom. Dziękujemy Sekretarz Gminy Łucji Jenkner za życzliwą obecność i wsparcie nas w tym przedsięwzięciu oraz Wójtowi Gminy Jasienica dr. inż. Januszowi Pierzynie za objęcie patronatem Festiwalu Słowa, przekazanie piór oraz wyrazów wdzięczności i uznania wobec wszystkich laureatów ortograficznych zmagań.

Magdalena Waliczek, dyr. GBP w Jasienicy

Zobacz też:

Ochrona Przeciwpożarowa w Gminie Jasienica

Komendant Gminny ZOSP RP w Jasienicy sporządził informację dotyczącą stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy za 2024 r.

Recytacja na medale

Marta Grzyb z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach oraz Wiktoria Katańska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy zdobyły ex aequo I miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim. II miejsce zajęła Maja Drobik, również uczennica szkoły w Jasienicy.

Marcowy numer Jasienicy

O otwarciu nowego segmentu szkoły w Iłownicy, planach inwestycyjnych na ten rok oraz zakończonym cyklu spotkań w 12 gminnych jednostkach OSP piszemy w najnowszym numerze Miesięcznika Samorządowego „Jasienica”. Gazeta trafiła do stałych punktów kolportażu na terenie całej gminy.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica