Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach zostali wyróżnieni za przeprowadzenie projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 r. Pamiętamy!”
Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w piątek 11 marca w bielskim Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących. Został on opracowany przez Śląskie Kuratorium Oświaty, a jego celem było przygotowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Szkoły na zrealizowanie projektu miały czas od września do grudnia 2021 roku.
Włączyło się ponad 1000 szkół z województwa śląskiego, w tym również Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieszczętach. Koordynatorkami projektu były tutaj Magdalena Biżek-Laszczak i Katarzyna Bednarz. W szkole zostało przygotowane miejsce historyczno-patriotyczne, przeprowadzono lekcje o stanie wojennym dla uczniów w klasach od VI do VIII. Uczniowie wzięli też udział w konkursach związanych z tematyką stanu wojennego, obejrzeli film „Nie zabierajcie mamy”.
Podjęto również cały szereg innych działań przybliżających i upamiętniających wydarzenia z grudnia 1981 r. Właśnie dzięki zrealizowaniu dodatkowych działań w ramach projektu szkoła z Wieszcząt znalazła się w gronie szkół wyróżnionych. Przedstawiciele uczniów – Aleksandra Tobiczyk, Nina Rak oraz Dawid Cholewik pod opieką dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach Ilony Walach oraz koordynatora projektu Magdaleny Biżek-Laszczak wzięli udział w spotkaniu podsumowującym projekt.
Podczas spotkania dokonano wręczenia dyplomów, nagród oraz certyfikatów dla wyróżnionych szkół. Goście mieli również możliwość obejrzenia krótkiego montażu literacko-muzycznego przygotowanego przez uczniów szkoły w Łodygowicach.
Magdalena Biżek-Laszczak
Koordynator Projektu
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.