Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie gminy Jasienica – podobnie jak w poprzednich latach – zorganizował Sztab WOŚP Mazańcowice.
Jak dotąd podczas tegorocznego 30. finału, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w gminie Jasienica zebrała 53 500 zł. Kwestowało 33 wolontariuszy, umieszczono również w całej gminie 10 puszek stacjonarnych. Sztab w Mazańcowicach zebrał również i umieścił na licytację pamiątki z finału, kubki, breloki, koszulki, torby, czapki, ale także m.in. ceramiczne misy, obrusy, serwety, a nawet… las w słoiku. W tym roku zorganizowano aż 80 aukcji.
Wiele z nich na Allegro ciągle trwa, zainteresowani na pewno znajdą coś dla siebie SZTAB MAZAŃCOWICE - ALLEGRO.
Szefowa sztabu Małgorzata Krupińska wyjaśnia, że Sztab w Mazańcowicach finały WOŚP w gminie Jasienica przygotowuje od 4 lat. Pracę zaczynają już w październiku, członkowie Sztabu zajmują się całym procesem rekrutacji wolontariuszy, następnie spotkaniami z nimi, a także organizatorami wydarzeń i sponsorami. Odbierają również i rozpropagowują materiały Orkiestry, a więc serduszka czy identyfikatory na cały teren swojego działania, rozdysponowują plakaty i gadżety dla wolontariuszy, a także przedmioty na aukcję. Członkowie Sztabu koordynują aukcję, następnie po jej zakończeniu pakują przedmioty i wysyłają do zwycięzców licytacji.
Przede wszystkim jednak Sztab rozlicza wszystkie puszki podczas finału – wolontariuszy i stacjonarne. W jeden niedzielny wieczór trzy osoby do późnych godzin nocnych podliczają zbiórkę, wysyłając na bieżąco informacje do centrali Orkiestry w Warszawie. Mazańcowicki Sztab dodatkowo w GOK Mazańcowice w dniu finału zorganizował koncerty, pokazy tańca, zumbę itd.
O pracach Sztabu i samej zbiórce WOŚP w gminie Jasienica więcej bieżących informacji można znaleźć na ich Facebooku, a wszystkich zapraszamy do licytacji.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.