Uroczysty charakter miało podpisanie umów w programie „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Gminę Jasienica reprezentował wójt Janusz Pierzyna.
Uroczystość odbyła się w Otwocku w czwartek 12 sierpnia, zorganizowało ją Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród gości był minister klimatu Michał Kurtyka, wiceminister i Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, wiceminister i Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska, a także prezes Funduszu prof. Maciej Chorowski. Ze strony Funduszu umowę na dofinansowanie projektu „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Jasienica GT-1 w miejscowości Grodziec” podpisał wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk.– Pieniądze pozwolą nam zrealizować bardzo ważny projekt, który przyspieszy rozwój tej części naszej gminy w ramach Jasienickiego Kurortu Zamkowego – wyjaśnił wójt Janusz Pierzyna po podpisaniu umowy z Funduszem.
Przypomnijmy, projekt Jasienicy znalazł się na 8. miejscu najwyżej ocenionych wniosków z całej Polski o dofinansowanie. Łącznie Fundusz wybrał 15 podobnych projektów. Pieniądze z programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” przeznaczone są na wykonanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich gospodarczego wykorzystania. W przypadku projektu Jasienicy chodzi o pełne pokrycie kosztów, szacowanych na blisko 15 mln zł, wierceń i towarzyszących im specjalistycznych badań.
14 866 786 zł pozwoli na wykonanie do głębokości prawie 2 km otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1”. Wiercenie zaplanowano metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał. Pracom będzie towarzyszyło wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych, a także opis budowy geologicznej oraz analizy warunków hydrogeologicznych. Tak skompletowana dokumentacja umożliwi starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych oraz pozwoli na wystąpienie o koncesję na eksploatację. Projekt będzie realizowany w latach 2021-2024.
Już w 1999 r. wójt Janusz Pierzyna zlecił prof. Julianowi Sokołowskiemu opracowanie dotyczące wykorzystania ciepłych wód na terenie gminy Jasienica. Z analizy wynikało, że na rejonie Grodźca może być potencjalnie największe złoże wód geotermalnych w okolicy. W kolejnym kroku z myślą o wykorzystaniu geotermii Janusz Pierzyna dokonał w 2004 r. zakupu w Grodźcu działki o powierzchni 5,5 hektara, a gdy pojawiły się możliwości uzyskania dofinansowania pozyskał je. – Podpisanie umowy z Funduszem na pełne pokrycie kosztów wierceń wieńczy nasze wieloletnie zabiegi i znacząco przybliża wykorzystanie geotermii na terenie gminy Jasienica – mówi wójt.
Ciepłe źródła geotermalne w Grodźcu mogą stanowić element programu budowy kompleksu turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjnego, zapisanego w projekcie „Jasienicki Kurort Zamkowy” i wpisanego do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Geotermia w Grodźcu będzie mogła zostać wykorzystana w basenach z ciepłą i leczniczą wodą, a także do ogrzewania domów i obiektów użyteczności publicznej w całym rejonie. – Dzięki temu staniemy się czystym regionem bez zanieczyszczeń atmosfery i prawdziwym, tętniącym życiem kurortem w tej części Polski – dodaje wójt Janusz Pierzyna.
Foto: Mat. NFOŚiGW. Na zdjęciu od lewej: Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i Główny Geolog Kraju, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prof. Maciej Chorowski, minister klimatu Michał Kurtyka, Ireneusz Zyska, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. OZE, oraz wójt Janusz Pierzyna.
Foto: Mat. Organizatorów. Uroczyste podpisanie umowy na sfinansowanie projektu „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Jasienica GT-1 w miejscowości Grodziec”. NFOŚiGW reprezentuje wiceprezes Dominik Bąk, gminę Jasienica wójt Janusz Pierzyna.
Foto: Mat. NFOŚiGW. Wójt Janusz Pierzyna (w środku) wraz z uczestnikami uroczystości, od lewej: Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i Główny Geolog Kraju, minister klimatu Michał Kurtyka, dalej Ireneusz Zyska, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. OZE, oraz Dominik Bąk, wiceprezes NFOŚiGW.
Ukazał się pierwszy w tym roku magazyn gminny „Jasienica”, w którym m.in. przeczytacie, jak minął 2024 r., a także znajdziecie zaproszenia na wszelkie możliwe imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W niedzielę, 19 stycznia, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy odbył się uroczysty Koncert Noworoczny.
Już w tą niedziele zapraszamy na 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Przygotujcie się na niezapomnianą dawkę rozrywki, emocji i... licytacji!