POGRZEB ŻOŁNIERZA WYKLĘTEGO

2021-06-22

Żołnierz Wyklęty Ppor. Józef Kołodziej ps. Wichura, urodzony w Bierach, w piątek spocznie w Czechowicach-Dziedzicach.

Ppor. Józef Kołodziej ps. Wichura, dowódca drużyny Pogotowia Akcji Specjalnych „Błyskawica” ze zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”, po wojnie skazany został na śmierć i rozstrzelany w 1946 roku.

Uroczystości pogrzebowe Józefa Kołodzieja odbędą się w piątek na cmentarzu parafialnym w Czechowicach-Dziedzicach. Poprzedzi je msza św. w kościele św. Katarzyny (godz.15.00). Wprowadzenie trumny do świątyni od godz. 14.30.

Klepsydra Ppor. Józef Kołodziej.

Ppor. Józef Kołodziej

Józef Kołodziej urodził się 25 czerwca 1921 r. w Bierach. W czerwcu 1945 r. wstąpił do oddziałów partyzanckich Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego "Bartka" i został mianowany dowódcą drużyny Pogotowia Akcji Specjalnych o kryptonimie "Błyskawica". Brał udział w wielu akcjach zbrojnych. Uczestniczył m.in. w słynnej defiladzie oddziałów "Bartka" w Wiśle 3 maja 1946 r.

Od maja 1946 r. pełnił funkcję szefa propagandy i informacji przy sztabie. Kilkukrotnie z powodzeniem zrealizował misję koncentracji oddziałów leśnych w Beskidach.

We wrześniu 1946 r. w ramach operacji "Lawina" koordynował przerzut żołnierzy NSZ na Zachód. Został aresztowany w październiku 1946 r. w Chorzowie. 14 grudnia 1946 r. skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesji wyjazdowej w Będzinie. Skład sędziowski tworzyli: Julian Giemborek, Wiktor Altschueler i Wacław Cegiełka. Egzekucję wykonano 31 grudnia 1946 r. w katowickim więzieniu.

Szczątki Józefa Kołodzieja zostały odnalezione we wrześniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Ppor. NSZ Józef Kołodziej został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość organizuje katowicki oddział IPN.

Oddział NSZ Henryka Flamego ps. Bartek działał w okolicach Bielska-Białej i na Żywiecczyźnie. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Najgłośniejszą akcją było zajęcie 3 maja 1946 r. Wisły w Beskidach. Duża część żołnierzy NSZ została zamordowana w 1946 r. przez siły bezpieczeństwa podczas akcji przerzutu na Zachód, która okazała się ubecką prowokacją. Henryk Flame został zastrzelony przez milicjanta w 1947 r. (PAP)

Zobacz też:

Życzenia Świąteczne

Z okazji Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku składamy najlepsze życzenia.

Świąteczny numer Jasienicy

Mnóstwo życzeń dla mieszkańców gminy Jasienica zostało opublikowanych w najnowszym numerze naszego samorządowego miesięcznika. Gazeta jest już dostępna bezpłatnie w stałych punktach kolportażu na terenie wszystkich sołectw.

Przedsiębiorcza Jasienica

Jak co roku na progu świąt Bożego Narodzenia wójt Janusz Pierzyna spotkał się z przedsiębiorcami, aby podziękować za rok pracy dla rozwoju gminy Jasienica.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica