NOWE TĘŻNIE GOTOWE

2021-11-23

Tężnie solankowe w Rudzicy i Międzyrzeczu Dolnym są już gotowe, trwają ostatnie prace przy zagospodarowaniu terenu wokół nich.

Nowe urządzenia są podobne do tego, które od blisko dwóch lat służy spacerowiczom w kompleksie rekreacyjnym Drzewiarza w Jasienicy. – Zależy nam, aby upowszechnić ten rodzaj relaksu. Otrzymujemy bowiem sygnały od mieszkańców, że chętnie urządzają spacery wokół tężni funkcjonującej na Drzewiarzu. To nie tylko samo urządzenie z gałązkami faszyny, na których rozbijają się krople spływającej solanki, wytwarzając wokół korzystny mikroklimat. To także całe otoczenie, z chodnikiem, ławkami, także stolikami w sąsiedztwie. Miejsce sprzyja więc relaksowi i staje się atrakcją turystyczną, bo także mieszkańcy sąsiednich miejscowości chętnie pojawiają się tutaj na spacer czy piknik – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Nowe tężnie stanęły w Międzyrzeczu Dolnym na terenach rekreacyjnych oraz w Rudzicy w sąsiedztwie ośrodka zdrowia. Podobnie, jak pierwowzór w Jasienicy, mają formę sześcioboku wypełnionego faszyną, po której już wkrótce będzie spływać solanka, pochodząca z Zabłocia. Ta sama, która oprócz urządzenia na Drzewiarzu, płynie również w fontannie na skwerze przy Urzędzie Gminy. – Liczę, że pogoda pozwoli, aby choć na kilka dni jeszcze przed mrozami uruchomić nowe urządzenia, choćby po to, aby sprawdzić ich stan technicznych. W pełni będziemy cieszyć się inhalacyjnymi spacerami wraz z odejściem zimy, zaraz na początku wiosny – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Przypomnijmy, że koszt tężni w Międzyrzeczu Dolnym wyniesie blisko 254 tys. zł, w Rudzicy zaś ponad 253 tys. zł. Na inwestycję wójt Janusz Pierzyna pozyskał dofinansowanie z funduszy Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska” na wzmocnienie potencjału turystyczno-rekreacyjnego regionu (po ponad 180 tys. zł). Brakującą resztę pokryje budżet Gminy Jasienica.

Tężnia solankowa w Międzyrzeczu Dolnym.

Tężnia solankowa w Rudzicy.

 

Zobacz też:

Obchody tysiąclecia w Wieszczętach

W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w sprawie turystyki

Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.

O powodzi i kanalizacji

O problemach z pozyskaniem środków  na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica