ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

2021-11-15

W obchodach Święta Niepodległości w Rudzicy mieszkańcy gminy Jasienica oddali hołd poległym bohaterom, którzy walcząc o niepodległą Polskę ponieśli największą ofiarę – swoje życie.

W tym roku gminne obchody Święta Niepodległości zorganizowano w Rudzicy. Po mszy świętej dziękczynnej uczestnicy na czele z orkiestrą strażacką z Mazańcowic, pocztami sztandarowymi gminnych jednostek OSP, szkół i organizacji społecznych przeszli pod pomnik poległych w czasie wojen mieszkańców Rudzicy, Iłownicy i Landeka. W tym miejscu uroczyście uczestnicy złożyli kwiaty. Zwieńczeniem uroczystości był występ artystyczny w miejscowej filii Gminnego Domu Kultury. Chybska Orkiestra Rozrywkowa pod kierunkiem Waldemara Nowakowskiego wraz wokalistami Magdaleną Wydrińską i Kamilem Malcharem wystąpili z koncertem pieśni papieskich „Błogosławieni miłosierni”.

Tradycyjnie 11 listopada przed rozpoczęciem głównych uroczystości Święta Niepodległości wójt Janusz Pierzyna i przewodniczący Rady Gminy Czesław Machalica złożyli wiązankę kwiatów pod pamiątkowymi tablicami w Jasienicy. Monument w sąsiedztwie skweru przy Urzędzie Gminy upamiętnia tych mieszkańców gminy, którzy polegli w czasie obu wojen światowych.

– Byli patriotami i bohaterami. Choć nie mogli wiedzieć, jak potoczą się dzieje i czy Polska wróci na mapę Europy, to jednak byli pełni wiary, z którą walczyli, aby polski język znów na stałe zagościł w codziennym życiu, także w szkołach i urzędach. Walczyli o swoje prawa zachowując dziedzictwo przodków, aby przekazać je następnym pokoleniom Polaków – mówił wójt. Przypomniał też, że w tamtej chwili, gdy ważyły się losy kraju, w obliczu różnych przeciwników potrafili się zjednoczyć, odłożyć na bok spory i różnice polityczne.

Zdjęcia na naszym profilu Jasienica po godzinach

Zobacz też:

Obchody tysiąclecia w Wieszczętach

W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w sprawie turystyki

Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.

O powodzi i kanalizacji

O problemach z pozyskaniem środków  na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica