Dobiega końca rozbudowa Szkoły Podstawowej w Świętoszówce. Uczniowie naukę w nowej części zaczną już w kolejnym semestrze.
– Szkoła powiększy się nie tylko o nowe sale lekcyjne, ale również stołówkę. Nowe powierzchnie zdecydowanie poprawią warunki nauczania w placówce, bo sytuacja po reformie oświaty stała się tutaj trudna – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. Przypomnijmy, że szkoła w Świętoszówce przez wiele lat była modernizowana i znacząco poprawiał się jej stan techniczny. Obiekt był jednak dostosowywany do systemu, w którym nauka w szkołach podstawowych trwa 6 lat. Wraz z reformą oświaty z 2017 r. zmodernizowany obiekt okazał się zbyt mały, aby bez problemu pomieścić dodatkowe dwa roczniki w klasach 7 i 8.
– Musieliśmy rozwiązać problem z brakiem sal lekcyjnych, aby dzieci nie musiały się uczyć po nocach, na kilka zmian. Liczę, że nowy segment będzie rozwiązaniem, który będzie zdawał egzamin przez wiele kolejnych lat – dodaje wójt. Przypomina, że ta część gminy należy do jednych z najszybciej się rozwijających, przybywa nowych domów i nowych mieszkańców, a więc także nowych uczniów. Powiększona szkoła będzie mogła ich wszystkich przyjąć. Z myślą o nowym młodym pokoleniu w ostatnich latach poprawiano nie tylko stan techniczny i warunki nauczania w szkole, ale również rozbudowano salę gimnastyczną, powstały też nowoczesne boiska.
Nowy segment połączony korytarzami z istniejącym budynkiem zbudowano w ciągu niespełna dwóch lat. Jego architekturę dostosowano do obecnego obiektu. Budowla o wymiarach 30 na 11,5 m ma trzy kondygnacje, na parterze i I piętrze powstały po trzy sale lekcyjne. Z kolei na użytkowym poddaszu są gotowe dwa pomieszczenia, które będzie można wykorzystać zgodnie z pojawiającymi się potrzebami placówki. Jednocześnie z segmentem dydaktycznym w luce pomiędzy istniejącym budynkiem szkolnym a salą gimnastyczną powstała stołówka wraz z kuchnią.
Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, prace są na ukończeniu, na przełomie roku rozpocznie się proces odbiorów technicznych. Po ich zakończeniu już w nowym semestrze rozpocznie się nauczanie w nowym segmencie.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.