WIENIEC NA GROBIE EDKA

2020-10-30

W piątek 30 października uczczono pamięć Edwarda Biesoka „Edka” i żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z jego oddziału.

Wieniec w imieniu samorządu Gminy Jasienica na grobie żołnierza na cmentarzu w Mazańcowicach złożył zastępca wójta Krzysztof Wieczerzak. Stało się tradycją uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych z naszego regionu właśnie w przededniu Wszystkich Świętych.

Przypomnijmy, że „Edek”, a więc Edward Andrzej Biesok, urodził się w 1927 r. w Mazańcowicach, mieszkał tutaj do końca swojego krótkiego życia. Już na początku okupacji podpadł niemieckim władzom. Jego rodzice odmówili podpisania Volkslisty, on sam został usunięty ze szkoły za ostentacyjnie niechętny stosunek do okupantów. Toteż mając 13 lat trafił na roboty do Rzeszy. Wkrótce jednak stamtąd uciekł, powrócił do rodzinnego domu i tutaj się ukrywał.

Po powstaniu Polski Ludowej jesienią 1945 r. okazując swoją niezgodę wobec nowej komunistycznej władzy dołączył do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonych przez por. Henryka Flame „Bartka”. Z jego rozkazu Edward Biesok na początku 1946 r. powołał ośmioosobową grupę bojową. Żołnierze pod dowództwem Edka przeprowadzili kilkanaście akcji, przede wszystkim upominawczych w stosunku do aktywnych działaczy komunistycznych. Odpowiedzialni byli również za aprowizację oddziału.

Edward Biesok zginął na Błatniej podczas zwycięskiej dla partyzantów potyczki z plutonem operacyjnym MO z Katowic 13 maja 1946 r. W 2013 r. jego szczątki zostały ekshumowane z mogiły żołnierskiej na Błatniej i złożone w grobie w Mazańcowicach. Grób Edwarda Biesoka jest jednocześnie symboliczną mogiłą pięciu poległych żołnierzy jego oddziału.

W imieniu władz gminy Jasienica wieniec na grobie bohatera na cmentarzu w Mazańcowicach złożył zastępca wójta Krzysztof Wieczerzak.

 
 

Zobacz też:

Sukces Zespołów z Mazańcowic

Sukces na Festiwalu w Prewezie odniosły mazańcowiskie zespoły „Veravoce” dyrygowany przez Magdalenę Przemyk oraz Chór Hejnał Mazańcowice pod batutą Krzysztofa Przemyka.

Rok na Lokalnym Targowisku: Opowieść o Czterech Porach Roku

Ekologiczne Targowisko w Jasienicy ma już rok. Kolorowe i pełne życia bardzo szybko stało się miejscem nie tylko sprzedaży poszukiwanych produktów, zwłaszcza sezonowych, ale i spotkań sąsiadów, rolników, producentów i rzemieślników, a także sprzedawców, mieszkańców gminy Jasienica i okolic.

Nazwy ulic dla Jasienicy

W najbliższym czasie ulice we wszystkich sołectwach będą miały nadane oficjalne nazwy. Obecnie trwa procedura nadawania nazw ulic w sołectwie Jasienica.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica