Płoszenie gęsi, które wyrządzają rolnikom znaczne szkody, jest możliwe, ale trzeba uzyskać na to zezwolenie Urzędu Marszałkowskiego.
Rolnicy z terenu gminy Jasienica zwrócili się do Gminy z prośbą o interwencję w sprawie szkód, wyrządzanych przez dzikie gęsi – zbożowe i białoczelne. Zgodnie z przepisami za wyrządzone przez nie szkody nie przysługuje rolnikom odszkodowanie. Tymczasem bliskość akwenu Jeziora Goczałkowickiego – gdzie w warunkach znacznej ochrony dzikie ptactwo ma doskonałe warunki do rozwoju – powoduje, że szkody rolnicze na przyległym terenie bywają znaczne. Dotyczy to właśnie także sołectw gminy Jasienica, gdzie szkody powstają zwłaszcza w okresie przelotów stad gęsi.
Komisja Rolna Rady Gminy Jasienica odpowiadając na interwencje rolników zwróciła się do Urzędu Gminy, aby wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego o podanie warunków, na jakich można dokonać płoszenia ptactwa. W piśmie Gmina podkreśla, że można powstawaniu szkód zapobiegać przez koła łowieckie, które „wydając indywidualne upoważnienia do odstrzału lub organizując polowania zbiorowe, zapewnią skuteczne ich płoszenie”. Dlatego zwraca się o dopuszczenie do punktowego odstrzału gęsi żerujących na terenach upraw rolnych (ozimin) zlokalizowanych na terenie gminy Jasienica w okresie po 21 grudnia do końca marca następnego roku.
W odpowiedzi Departament Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego odpowiada, że możliwe jest wydanie takiego zezwolenia. Należy w nim jednak bardzo dokładnie „wskazać sposób, miejsce i czas wykonania czynności oraz wynikających z tego zagrożeń” z zastrzeżeniem, że Marszałek Województwa jako organ wydający zezwolenie dokona kontroli spełnienia tych warunków.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
1) imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę wnioskodawcy;
2) cel wykonania czynności;
3) nazwę gatunku lub gatunków w języku polskim i łacińskim, których będą dotyczyć czynności;
4) określenie sposobu, miejsca i czasu wykonania czynności oraz wynikających z tego zagrożeń;
5) wskazanie podmiotu, który wykona czynności.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.