INFORMACJA DLA MIESZKACÓW GMINY JASIENICA

2020-09-24

Funkcjonowanie Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej  w Jasienicy w czasie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

W okresie pandemii wszystkie sfery życia publicznego uległy modyfikacji poprzez wprowadzone ograniczenia i zalecenia stosownych służb. Funkcjonowanie lekarzy rodzinnych zostało poddane rygorom, które określił konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia i Państwową Inspekcją Sanitarną.

Realizując wytyczne Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Jasienicy wdrożył procedury postępowania związane z szeroko pojętymi usługami medycznymi, które przedstawiamy poniżej.

Umówienie się na świadczenie zdrowotne w SGZOZ w Jasienicy odbywa się w drodze telefonicznej lub elektronicznej (e-rejestracja). W trakcie rozmowy pracownik rejestrujący po rozpoznaniu potrzeby zdrowotnej weryfikuje możliwość udzielenia porady i wpisuje świadczenie do terminarza przyjęć, informując pacjenta o zasadach na jakich odbywać się będzie teleporada. W wyznaczonym terminie personel medyczny kontaktuje się z pacjentem. Zebrany wywiad oraz dokumentacja medyczna są podstawą stawianego podczas teleporady rozpoznania. W ramach teleporady, jeżeli przemawiają za tym względy medyczne, wystawiane są elektroniczne dokumenty (np. recepta, skierowania m.in. skierowanie na badania laboratoryjne i badania diagnostyczne, skierowanie do specjalisty, skierowanie do szpitala lub zwolnienie lekarskie), a także dokumenty w formie papierowej, do odbioru w rejestracji przychodni. Jeśli przeprowadzony w trakcie porady wywiad jak również przesłane drogą elektroniczną dokumenty (np. badania, wypisy, zdjęcia, opinie) obrazujące stan zdrowia uniemożliwiają jednoznaczne rozpoznanie sytuacji zdrowotnej pacjenta, lekarz rodzinny decyduje o konieczności osobistej wizyty pacjenta w Ośrodku Zdrowia.

  Wspomniane na wstępie wytyczne zawierają między innymi następujące zasady funkcjonowania Ośrodków Zdrowia:

  • Teleporada w POZ jest narzędziem, które dzięki udzielaniu świadczenia opieki zdrowotnej na odległość, zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz personelu, ograniczając bezpośredni kontakt do sytuacji uzasadnionych klinicznie.
  • Teleporada nie może być jedyną formą udzielania świadczeń w POZ.
  • Każde świadczenie zdrowotne, udzielane w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, lub na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, powinno być udzielone po wcześniejszym umówieniu i rozpoznaniu potrzeby zdrowotnej pacjenta.
  • Podczas teleporady lekarz/pielęgniarka/położna dokonuje oceny stanu pacjenta, ustala czy teleporada jest wystarczająca dla aktualnego problemu zdrowotnego, czy konieczna będzie wizyta osobista, wizyta domowa, czy inne świadczenie medyczne.
  • Należy przestrzegać punktualności. Personel medyczny powinien kontaktować się lub być dostępny w wyznaczonym terminie wizyty. W przypadku trzech nieudanych prób kontaktu z pacjentem, personel medyczny może zrezygnować z kolejnych prób przeprowadzenia teleporady.
  • Należy tak organizować pracę, aby zminimalizować liczbę pacjentów przebywających jednoczasowo na terenie przychodni. Rekomendowana jest zasada pustej/prawie pustej poczekalni, z jednoczesnym zapewnieniem pacjentowi możliwości kontaktu bezpośredniego z personelem POZ.
  • Osobiste wizyty pacjentów, w tym pacjentów pediatrycznych, powinny być realizowane
    w następujących przypadkach:
  1.        gdy stan pacjenta wskazuje na konieczność przeprowadzenia badania przedmiotowego lub innych procedur z zakresu kompetencji POZ, niemożliwych do zrealizowania w formie teleporady,
  2.        gdy ustalenie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego nie jest możliwe na podstawie informacji zebranych podczas teleporady,
  3.        gdy występują objawy o niejasnym charakterze, znacznym nasileniu, nieustępujące w czasie, będące przyczyną istotnego niepokoju pacjenta,
  4.        gdy brak jest spodziewanego efektu terapeutycznego (np. poprawy stanu zdrowia pacjenta) po dwóch kolejnych teleporadach, udzielonych z tej samej przyczyny, a wizyta osobista jest możliwa do realizacji.

Wdrożone zasady służą minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń zarówno w gronie pacjentów jak i pomiędzy pacjentami a personelem medycznym. Realizowane procedury służą zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów oraz ciągłości funkcjonowania opieki medycznej w Ośrodkach Zdrowia Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jasienicy.

Wszystkie wdrożone schematy postępowań mają na celu jak najlepszą opiekę medyczną naszych pacjentów.

Kierownik SGZOZ

Jan Matuszek

 
 

Zobacz też:

Wójt zaprezentował raport

Prezentacja dorocznego Raportu o stanie gminy podczas sesji w czwartek 27 czerwca poprzedziła jednogłośne wotum zaufania i udzielenie absolutorium dla wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny.

Sukces Zespołów z Mazańcowic

Sukces na Festiwalu w Prewezie odniosły mazańcowiskie zespoły „Veravoce” dyrygowany przez Magdalenę Przemyk oraz Chór Hejnał Mazańcowice pod batutą Krzysztofa Przemyka.

Rok na Lokalnym Targowisku: Opowieść o Czterech Porach Roku

Ekologiczne Targowisko w Jasienicy ma już rok. Kolorowe i pełne życia bardzo szybko stało się miejscem nie tylko sprzedaży poszukiwanych produktów, zwłaszcza sezonowych, ale i spotkań sąsiadów, rolników, producentów i rzemieślników, a także sprzedawców, mieszkańców gminy Jasienica i okolic.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica