Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina to również współpraca z innymi podmiotami – Kampania informacyjna „5 LAT LSR”.
W przeciągu 5 lat działalności LGR Bielska Kraina zrealizowane zostały 4 projekty współpracy objęte priorytetem 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, zawartym w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze 2014-2020”:
Projekty szkoleniowe miały na celu zwiększenie aktywności i kompetencji mieszkańców, w szczególności branży rybackiej, poprzez udział przedstawicieli LGR w szkoleniach i wyjazdach studyjnych. W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w szkoleniach z zakresu „Profilaktyki w hodowli ryb”, „Wzorcowego gospodarstwa rybackiego”, „Innowacyjnych metod wylęgarniczych ryb łososiowatych, systemów recyrkulacji wody w produkcji ryb łososiowatych” itp. oraz w wizytach studyjnych. Działanie te przyczyniły się bezpośrednio do pogłębienia wiedzy osób sektora rybackiego.
Idea realizacji partnerskich Projektów współpracy międzyregionalnej wynikała ze zdiagnozowanych potrzeb w zakresie popularyzacji spożycia ryb słodkowodnych oraz realizacji działań na rzecz zachowania tradycji lokalnych, a szczególnie tradycji związanych z rybactwem. W związku z tym zrealizowano projekty, które pozwoliły na nawiązanie współpracy międzyregionalnej mającej na celu promocję rodzimych produktów w postaci ryb słodkowodnych. Idea realizacji tego typu projektów wynikała z zapotrzebowania w zakresie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy partnerami projektu, integracji społeczności lokalnych oraz wzrostu kompetencji podmiotów branży rybackiej.
W ramach projektów współpracy międzynarodowej wydano między innymi publikację promującą obszary zależne od rybactwa, zorganizowano wizyty studyjne: w województwie śląskim, na obszarze działania LGR Bielska Kraina, na Słowację oraz na Słowenię. Działanie te przyczyniły się do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, a także poznania kultury słowackiej i słoweńskiej. Podczas wyjazdów zwiedzone zostały gospodarstwa rybackie, a spotkania z ich przedstawicielami przyczyniły się do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń w zakresie chowu i hodowli ryb. Ponadto partnerzy projektów mieli okazję zapoznać się z działalnością partnerskich LGR-ów, kierunków i celów ich działania, oraz wizji rozwoju obszaru. W ramach wyjazdów zwiedzono również najciekawsze historycznie miejsca na Słowacji oraz na Słowenii.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością oraz inicjatyw organizowanych przez nasze Stowarzyszenie. Znajdziecie nas na: www.bielskakraina.pl, oraz Facebooku
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.