Ze smutkiem informujemy, że w nocy z 23 na 24 lutego w wieku 78 lat zmarł Henryk Francuz, wielki społecznik, strażak, samorządowiec, niezwykle zasłużony dla Międzyrzecza Dolnego, całej gminy Jasienica i powiatu bielskiego.
Był wzorem społecznika, oddanego sprawom swojej miejscowości, gminy i regionu, pomagał i angażował się w działania ważne dla zwykłych ludzi. Pochodził z Zarzecza, ale od młodości związany był z Międzyrzeczem Dolnym, przede wszystkim z miejscową strażą pożarną i ruchem pożarniczym. Był przez to świadkiem historii, uczestnicząc m.in. w akcji gaśniczej wielkiego pożaru w Rafinerii Czechowice w 1971 r. czy kościoła w Międzyrzeczu w 1993 r., ale także budowniczym nowego kościoła czy wcześniej również strażnicy macierzystej jednostki OSP Międzyrzecze Dolne, a następnie szkoły w Mazańcowicach.
Powszechne uznanie dla jego oddania sprawom zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego swojej lokalnej społeczności sprawiło, że w 1981 r. został wybrany prezesem OSP Międzyrzecze Dolne. Funkcję tę nieprzerwanie pełnił do 2016 r. Z jego inicjatywy w 1983 r. międzyrzeczanie ufundowali jednostce sztandar, którego uroczyste przekazanie nastąpiło 10 lipca 1984 r. W tym też okresie rozpoczęto wspomnianą wcześniej rozbudowę strażnicy, dzięki czemu siedziba straży powiększyła się o dodatkowe pomieszczenia. Cała społeczność Międzyrzecza uczestniczyła w uroczystym otwarciu okazałego obiektu 20 lipca 1986 r.
Nowa przestrzeń w strażnicy ułatwiła nie tylko przygotowania i służbę druhom z OSP, ale stała się miejscem życia społecznego Międzyrzecza Dolnego. Umożliwiła m.in. założenie 20-osobowej orkiestry dętej, a przy tej okazji także zespołu dziecięcego, dziś działającego pod nazwą Zespół Regionalny „Międzyrzeczanie”. Zarówno orkiestra, jak i zespół od tamtej pory uświetniają imprezy i wydarzenia kulturalne zarówno w sołectwie, gminie, na terenie powiatu bielskiego i województwa, a nawet poza granicami kraju.
Na kierowaniu strażą pożarną sołectwa nie kończyła się społeczna działalność Henryka Francuza. Pomagał nie tylko w odbudowie kościoła w Międzyrzeczu, ale również innych świątyń, szkoły w Mazańcowicach, był współzałożycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza. Działał też w komitetach społecznych na rzecz gazyfikacji, budowy wodociągów i sieci teletechnicznej. Był sekretarzem zarządu Koła Łowieckiego „Ślepowron” w Rudzicy.
Był również radnym Rady Gminy Jasienica dwóch kadencji: 1990-1994 i 1994-1998. Za swoje zasługi w 2008 r. został nominowany i otrzymał Nagrodę im. Ks. Prałata Józefa Londzina, a w 1984 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Wśród innych odznaczeń mu przyznanych można wymieć m.in. odznakę „Za zasługi dla województwa bielskiego” (1984 r.), złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” (1988 r.), Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza (2002 r.), Złoty Znak Związku OSP RP (2006 r.).
Żonie, córce, synom i wnukom Zmarłego składamy wyrazy głębokiego żalu.
Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna wraz z zastępcą i pracownikami Urzędu Gminy Jasienica
Przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica
Ukazał się pierwszy w tym roku magazyn gminny „Jasienica”, w którym m.in. przeczytacie, jak minął 2024 r., a także znajdziecie zaproszenia na wszelkie możliwe imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W niedzielę, 19 stycznia, w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy odbył się uroczysty Koncert Noworoczny.
Już w tą niedziele zapraszamy na 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Przygotujcie się na niezapomnianą dawkę rozrywki, emocji i... licytacji!