APELUJEMY

2023-05-31 - 2023-06-14

Nie zabierajmy znalezionych przez nas młodych ptaków – w większości przypadków są to pisklęta, które uczą się latać pod czujnym okiem swoich rodziców. Wiadomo, że istnieje wiele powodów, dla których nie powinniśmy ingerować w naturalne procesy rozwoju i opieki nad młodymi ptakami.

Ptaki często opuszczają gniazdo, zanim są w pełni zdolne do lotu. Jest to naturalny proces związany z ich rozwojem, w którym uczą się latać i zdobywać umiejętności potrzebne do przetrwania. Ludzka ingerencja to brutalne przerwanie tej lekcji, a taki uratowany maluch ma małe szanse na przeżycie. Rodzice bardzo często są blisko uczącego się potomstwa i utrzymują z nimi kontakt głosowy. Gdy natkniemy się na takiego ptaka, możemy czuć chęć pomocy, ale zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie go w spokoju.

Opieka nad młodymi ptakami wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Ich potrzeby żywieniowe, pielęgnacyjne i rozwojowe są złożone, a nie każdy jest w stanie zapewnić im odpowiednie warunki.

Podkreślamy aby z rozwagą reagować ale tylko wtedy, kiedy jest taka konieczność. Jeśli pisklę jest w miejscu potencjalnie niebezpiecznym, np. na drodze, jeśli jest ranne lub kiedy jesteśmy pewni, że spadło całe gniazdo – w takich przypadkach potrzebna będzie pomoc. W przeciwnym razie, jeśli natrafisz na młodego ptaka w parku lub innym środowisku naturalnym, lepiej jest pozostawić go w spokoju i nie ingerować w jego życie.

Dodatkowo przypominamy jak istotne jest aby szanować środowisko naturalne i zwierzęta. W lesie żyje wiele gatunków zwierząt, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. W przypadku napotkania młodego, dzikiego zwierzęcia, zawsze zaleca się zachowanie dystansu i pozostawienie go w spokoju. Próba dotykania lub zabierania dzikiego zwierzęcia może być niebezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i dla niego.

Jeśli zauważysz zwierzę w potrzebie, takie jak np. ranna sarna, ważne jest, by skontaktować się z lokalnymi służbami ochrony zwierząt lub organizacjami odpowiedzialnymi za opiekę nad dzikimi zwierzętami. Te organizacje mają wykwalifikowany personel i środki, aby pomóc zwierzętom w potrzebie w sposób bezpieczny i profesjonalny.

Zobacz też:

Informacja dotycząca badania jakości wody w studniach

Zgodnie z informacjami z Sanepidu, fala powodziowa może spowodować zanieczyszczenie bakteryjne i chemiczne wody w studniach. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach nie nadaje się do spożycia. W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy przeprowadzać niezbędne czynności oczyszczania i dezynfekcji.

Zgłaszanie szkód – zasiłek powodziowy, pomoc doraźna

Informujemy, że mieszkańcy Gminy Jasienica, którzy ponieśli szkodę w gospodarstwach domowych w wyniku powodzi w dniach 13-15 września 2024 mogą złożyć do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy wniosek o ...

Odpady popowodziowe

Przypominamy mieszkańcom naszej gminy, że osoby, którym woda zniszczyła przedmioty lub wyposażenie, mają możliwość oddania tych odpadów w dodatkowych terminach. 

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica