APELUJEMY

2023-05-31 - 2023-06-14

Nie zabierajmy znalezionych przez nas młodych ptaków – w większości przypadków są to pisklęta, które uczą się latać pod czujnym okiem swoich rodziców. Wiadomo, że istnieje wiele powodów, dla których nie powinniśmy ingerować w naturalne procesy rozwoju i opieki nad młodymi ptakami.

Ptaki często opuszczają gniazdo, zanim są w pełni zdolne do lotu. Jest to naturalny proces związany z ich rozwojem, w którym uczą się latać i zdobywać umiejętności potrzebne do przetrwania. Ludzka ingerencja to brutalne przerwanie tej lekcji, a taki uratowany maluch ma małe szanse na przeżycie. Rodzice bardzo często są blisko uczącego się potomstwa i utrzymują z nimi kontakt głosowy. Gdy natkniemy się na takiego ptaka, możemy czuć chęć pomocy, ale zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie go w spokoju.

Opieka nad młodymi ptakami wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Ich potrzeby żywieniowe, pielęgnacyjne i rozwojowe są złożone, a nie każdy jest w stanie zapewnić im odpowiednie warunki.

Podkreślamy aby z rozwagą reagować ale tylko wtedy, kiedy jest taka konieczność. Jeśli pisklę jest w miejscu potencjalnie niebezpiecznym, np. na drodze, jeśli jest ranne lub kiedy jesteśmy pewni, że spadło całe gniazdo – w takich przypadkach potrzebna będzie pomoc. W przeciwnym razie, jeśli natrafisz na młodego ptaka w parku lub innym środowisku naturalnym, lepiej jest pozostawić go w spokoju i nie ingerować w jego życie.

Dodatkowo przypominamy jak istotne jest aby szanować środowisko naturalne i zwierzęta. W lesie żyje wiele gatunków zwierząt, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. W przypadku napotkania młodego, dzikiego zwierzęcia, zawsze zaleca się zachowanie dystansu i pozostawienie go w spokoju. Próba dotykania lub zabierania dzikiego zwierzęcia może być niebezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i dla niego.

Jeśli zauważysz zwierzę w potrzebie, takie jak np. ranna sarna, ważne jest, by skontaktować się z lokalnymi służbami ochrony zwierząt lub organizacjami odpowiedzialnymi za opiekę nad dzikimi zwierzętami. Te organizacje mają wykwalifikowany personel i środki, aby pomóc zwierzętom w potrzebie w sposób bezpieczny i profesjonalny.

Zobacz też:

PRZYPOMINAMY!

W związku z remontem pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku główne drzwi Urzędu Gminy (od strony drogi Międzyrzeckiej) pozostają zamknięte.

ogłoszenie

Wójt Gminy Jasienica ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Międzyrzeczu Dolnym.

komunikat krus

Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2023 r.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica