AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ – ASF

2021-06-30 - 2021-07-31

Apel do hodowców trzody chlewnej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii.

ASF, czyli afrykański pomór świń - nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

  • nie kupujcie świń z niawiadomego źródła pochodzenia,
  • utrzymujcie świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
  • stosujcie tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
  • wyłóżcie maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

 

Zasady zabezpieczania gospodarstw przed ASF.

Apel Głównego Lekarze Weterynarii.

Informacja jak postępować w przypadku znalezienia martwego dzika.

Apel Głównego Lekarze Weterynarii.

Apel Głównego Lekarze Weterynarii.

 

Zobacz też:

PUNKT KONSULTACYJNY PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

Przypominamy, że w Urzędzie Gminy Jasienica działa punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze”, który jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie ostrzeżenie nr 157.

KOMUNIKAT IMiGW

Komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB o aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w kraju.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica