konsultacje społeczne

2025-06-09 - 2025-07-31

Powstał plan ochrony przeciwpowodziowej dla Gminy Jasienica. Trwają konsultacje społeczne.

Do 31 lipca br. trwają konsultacje społeczne dotyczące m.in. koncepcji budowy zbiornika retencyjnego Międzyrzecze w gminie Jasienica oraz czterech polderów w gminie Czechowice-Dziedzice, zawartej w opracowaniu pt. „Program redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni rzeki Iłownicy i Białej”, jakie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski przedstawił w Bielsku-Białej na spotkaniu z samorządami dotkniętymi ubiegłoroczną powodzią.

– Zachęcam wszystkich do udziału w rozpoczynających się konsultacjach, bo to okazja, aby mocno opowiedzieć się za jak najszybszą decyzją budowania lub nie budowania zbiornika – mówi wójt Janusz Pierzyna, uczestnik spotkania.

"Program redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni rzeki Iłownicy i Białej", opracowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym został przedstawiony we wtorek 13 maja br. w bielskim oddziale zamiejscowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Program przewiduje trzy warianty planowanych rozwiązań przeciwpowodziowych w zlewni rzeki Iłownicy, tj.:

  • wariant I – scenariusz z wprowadzonym zbiornikiem Międzyrzecze na cieku Jasienicki z zaporą (na terenie Gminy Jasienica) – Międzyrzecze Górne,
  • wariant II -scenariusz z wprowadzonymi czterema polderami na odcinku rzeki Iłownicy (na terenie gminy Czechowice-Dziedzice),
  • wariant III – scenariusz z wprowadzonym zbiornikiem Międzyrzecze (gmina Jasienica) – Międzyrzecze Górne i czterema polderami na odcinku rzeki Iłownicy (gmina Czechowice-Dziedzice).

Szczegóły dot. konsultacji jak również proponowanych koncepcji dostępne na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach

Pod powyższym linkiem znajduje się  również Formularz uwag i wniosków, który należy wypełnić i odesłać na adres: ilownicabiala@wody.gov.plw terminie do 31 lipca br.

Zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach i składania opinii oraz uwag wszystkich zainteresowanych mieszkańców, samorządowców, przedstawicieli instytucji i organizacji.

- Każdą z sugestii traktujemy poważnie i każdą będziemy poddawać analizom. Przepisy środowiskowe i zgoda mieszkańców, redukcja ryzyka poprzez realizację zadań oraz analiza kosztów i korzyści - to kluczowe kryteria, jakie będziemy rozpatrywać dla zasadności przedsięwzięć - zapewnił Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzą i Suszą.

Konsultacje - Masz wpływ na przyszłość Naszej Gminy.

Dodatkowe informacje na stronie Urzędu Gminy

 

 

 

 

Zobacz też:

INFORMACJA

Informacja o wyniku pierwszego przetargu ustnego nieograniczonego na zbycie prawa własności nieruchomości gruntowej położonej w obrębie ewidencyjnym Międzyrzecze Dolne, oznaczonej jako działki 474 i 475.

Konkurs KRUS

Zapraszamy rolników do wzięcia udziału w VI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Testowego z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym, który w tym roku przebiega pod hasłem Dobrostan Rolnika.

Jesienna akcja szczepienia lisów

W dniach 16 do 24 października na terenie województwa małopolskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica