Rusza kolejna edycja konkursu „Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości”.
Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) organizuje co roku konkurs „Europejska Nagroda w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości” (ECPA). W bieżącym roku za przeprowadzenie konkursu na poziomie UE odpowiedzialna jest Dania, jako kraj sprawujący Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2025 r.
Tegoroczna edycja konkursu ECPA koncentruje się na temacie zapobiegania oszustwom popełnianym online na skodę obywateli. Jak wskazuje Prezydencja duńska, oszustwa popełniane online stanowią szybko rosnące i coraz bardziej złożone zagrożenie w UE. Według EU-SOCTA 2025 jest to rodzaj przestępczości zorganizowanej, którego przyrost jest najbardziej dynamiczny. Tego rodzaju przestępstwa dotykają zarówno osoby fizyczne, przedsiębiorstwa, jak i instytucje publiczne. Często skutkują one poważnymi konsekwencjami finansowymi i psychologicznymi, które dotykają ofiar. Ponadto zagrożenie to podważa zaufanie do instytucji i całego społeczeństwa cyfrowego.
Wiele ofiar doświadcza ponownych ataków, a szczególnie wrażliwe grupy są przedmiotem profilowania oraz są identyfikowane przez sprawców w drodze analizy danych. Oszustwa inwestycyjne, ataki phishingowe (za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz telefonów, w tym SMS-ów), kradzież tożsamości to tylko kilka przykładów na to, w jaki sposób siatki przestępcze wykorzystują sferę cyfrową dla korzyści finansowych.
Można spodziewać się, że problem oszustw internetowych wzrośnie zarówno pod względem ilości, jak i złożoności, i pozostaną one wysoce dochodowe, służąc wzmocnieniu siatek przestępczych. Na szkody spowodowane oszustwami internetowymi zwrócono również uwagę w nowej, opublikowanej przez Komisję Europejską w kwietniu 2025 roku, europejskiej strategii bezpieczeństwa wewnętrznego. W dokumencie tym zapowiedziano opracowanie planu działania w sprawie oszustw internetowych. Plan ten będzie się koncentrował na zapobieganiu, skuteczniejszym egzekwowaniu prawa, lepszej ochronie ofiar oraz naprawie szkód.
Tegoroczna edycja konkursu ECPA jest poświęcona innowacyjnym, skutecznym projektom zapobiegania przestępczości mającym na celu ochronę obywateli przed oszustwami internetowymi. Projekty mogą dotyczyć interwencji technologicznych lub behawioralnych, partnerstw publiczno-prywatnych, współpracy transnarodowej, szkoleń bądź innych narzędzi dla organów egzekwowania prawa, lub strategii na rzecz społeczności lokalnych. Kluczowym wymogiem jest to, aby inicjatywa przyczyniała się do zapobiegania oszustwom internetowym wymierzonym w obywateli oraz skutkom takich oszustw. W tematykę konkursu wpisują się również inicjatywy dotyczące różnych etapów popełniania przestępstwa, mające na celu zakłócenie jego popełnienia, na przykład poprzez zapobieganie gromadzeniu zasobów [niezbędnych do popełnienia przestępstwa], takich jak werbunek młodych osób wykorzystywanych jako tzw. muły pieniężne (ang. – money mules) lub w roli innego pośrednika w popełnianiu czynu zabronionego; innym przykładem mogą być działania ukierunkowane na internetowe platformy handlowe, na których można nabyć narzędzia ułatwiające popełnienie przestępstwa, takie jak zestawy phishingowe oraz inne zasoby, w tym dane osobowe obywateli.
Nagrodę główną w konkursie stanowi kwota 10.000 euro. Ponadto regulamin przyznawania Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości przewiduje przyznanie nagród
po 5.000 euro dla dwóch wyróżnionych projektów. Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu zostanie ogłoszony podczas Konferencji Dobrych Praktyk EUPCN planowanej w dniach 27-28 listopada bieżącego roku, w Kopenhadze.
Zgodnie z założeniami każdy kraj może zgłosić jeden projekt do konkursu ECPA.
Polski kandydat do nagrody ECPA zostanie wybrany w drodze eliminacji krajowych, przez komisję powołaną przez Departament Porządku Publicznego MSWiA. Zwycięzca krajowych eliminacji zostanie poproszony o przetłumaczenie formularza zgłoszeniowego na język angielski oraz będzie miał możliwość wzięcia udziału w Konferencji Dobrych Praktyk. Koszty związane z tłumaczeniem oraz udziałem w konferencji pokrywa zwycięzca eliminacji krajowych. W przypadku braku możliwości udziału zwycięzcy w konferencji, przygotowaną przez zwycięzcę, w języku angielskim, prezentację, może wygłosić krajowy przedstawiciel Polski w EUCPN lub inny uczestnik konferencji.
W imieniu Organizatora serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
Projekty opisane na formularzu zgłoszeniowym (w języku polskim) należy składać do 13 sierpnia 2025 r. do Departamentu Porządku Publicznego MSWiA na adres:
Departament Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa (ePUAP: /MSWIA/domyslna lub /MSWIA/SkrytkaESP) oraz jednocześnie w formie elektronicznej – na adresy poczty elektronicznej: Krajowego Przedstawiciela w EUCPN: pawel.piaskowski@mswia.gov.pl i Sekretariatu Departamentu Porządku Publicznego MSWiA: sekretariat.dpp@mswia.gov.pl.
Wszystkich zainteresowanych zgłoszeniem projektu zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.
Szczegółowe informacje są również dostępne na stronie internetowej Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) pod linkami:
Materiały do pobrania dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Rusza kolejna edycja konkursu „Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości”.
Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych we Wrocławiu ostrzeżenie nr 66.
Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie ostrzeżenie nr 158.