W ramach projektu Instytut Pracy i Edukacji wraz z partnerem – Instytutem Rozwoju Rynku Pracy, jako Operatorzy – zorganizują konkurs mikrograntów o nazwie “Śląskie Lokalnie 2020”.
Celem projektu jest rozwój młodych organizacji, grup nieformalnych, grup samopomocowych z terenu województwa śląskiego, poprzez zorganizowanie konkursu mikrograntowego, podczas którego rozdysponowana zostanie kwota 600 000 zł. Wszystkie projekty, który otrzymają dofinansowanie będą zmierzać do osiągnięcia celu głównego i celów szczegółowych “Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
W ramach projektu zorganizowany będzie konkurs na mikrodotacje dla organizacji i grup nieformalnych z terenu woj śląskiego. Realizatorzy będą mogli starać się o mikrogranty w wysokości od 1000 do 5000 złotych. Nabór potrwa 30 dni, zostanie ogłoszony 2 lutego, zakończy się 2 marca.
Na realizację projektów w konkursie mikro-grantowym, realizatorzy będą mieć czas do 30 września 2020 r.
W konkursach będą mogą wziąć udział następujące rodzaje organizacji: 1. Młode organizacje pozarządowe mające siedzibę na terenie województwa śląskiego, czyli organizacje, które zostały wpisane do KRS (lub innego, właściwego rejestru lub ewidencji) nie wcześniej niż 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotację, w tym również podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Ponadto roczny budżet takiej organizacji nie może przekraczać 25 tys. zł (budżet rozumiany jako obrót za rok poprzedni). Z ubiegania się o mikrodotację w tym trybie wyłączone są oddziały terenowe organizacji nieposiadające osobowości prawnej. Podmioty te mogą starać się o mikrodotację z pozycji grupy nieformalnej.
2. Obywatelskie grupy nieformalne, czyli grupy składające się z nie mniej niż trzech pełnoletnich osób, wspólnie realizujących lub chcących realizować działania w sferze pożytku publicznego, a nieposiadających osobowości prawnej. Członkowie grupy nieformalnej muszą być pełnoletni, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkiwać na terenie województwa śląskiego. Grupa taka może ubiegać się o wsparcie realizacji mikroprojektu mieszczącego się w każdej ze sfer działalności pożytku publicznego. Członkowie obywatelskich grup nieformalnych nie mogą zasiadać w organach statutowych organizacji pozarządowych.
3. Samopomocowe grupy nieformalne, czyli grupy składające się z nie mniej niż trzech pełnoletnich osób, których aktywne działanie skierowane jest na pokonywanie chorób, problemów natury psychicznej albo socjalnej, które dotyczą ich bezpośrednio albo ich bliskich. Celem ich pracy jest zmiana osobistych warunków życia. Członkowie grupy nieformalnej muszą być pełnoletni, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkiwać na terenie województwa śląskiego. Członkowie samopomocowych grup nieformalnych nie mogą zasiadać w organach statutowych organizacji pozarządowych.
4. Patronackie organizacje pozarządowe, to organizacje, które składają i realizują projekt w imieniu i na rzecz grupy nieformalnej, która nie ma możliwości zrealizowania projektu samodzielnie. Formalnie realizatorem projektu jest organizacja patronacka. Organizacja patronacka nie musi spełniać kryteriów zawartych w §4 ust. a) Regulaminu - dostępnego tutaj .
Więcej informacji na www.fioslaskie.com
Laboratorium Badań Środowiskowych NetWorks informuje o planowanych pomiarach pól elektromagnetycznych.
Gmina Jasienica realizuje projekt dofinansowany z funduszy PFRON.
Informujemy o zmianach w działaniu Punktu Konsultacyjnego, w którym udziela się nieodpłatnej pomocy członkom rodzin mieszkających na terenie Gminy Jasienica, dotkniętym problemem uzależnienia lub przemocą w rodzinie.