Od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy, dotyczące świadczenia wspierającego skierowanego do osób z niepełnosprawnościami (Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. poz. 1429).
Osoba uprawniona:
Kto ma prawo do otrzymania świadczenia wspierającego
Osobami uprawnionymi są osoby, które:
To, kiedy będzie można złożyć wniosek o świadczenie wspierające do ZUS będzie zależeć od liczby punktów w decyzji WZON oraz od tego czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie
Osoby, które mają co najmniej 70 pkt, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.
Co powinna zrobić osoba uprawniona, aby otrzymać świadczenie.
Osoba ubiegająca się o świadczenie wspierające musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie:
WZON wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.
Jak złożyć wniosek do ZUS
Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną poprzez:
Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, ale nie ma profilu na PUE ZUS, wówczas ZUS założy jej taki profil automatycznie, na podstawie danych z wniosku. Wniosek do ZUS może również zostać złożony przez pełnomocnika.
Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON. Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności (EKSMOoN). System ten prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).
W jaki sposób ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające
ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające przelewem na numer rachunku bankowego w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku.
Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez organy egzekucyjne.
Kiedy świadczenie nie przysługuje?
Świadczenie wspierające nie przysługuje jeżeli:
Wsparcie ze strony ZUS dla Klientów
W przypadku pytań i wątpliwości szczegółowych informacji udzielą, w każdej placówce ZUS pracownicy sali obsługi klientów w godzinach:
poniedziałek: od 8.00 do 17.00, od wtorku do piątku: od 8.00 do 15.00.
Pozostałe formy kontaktu z ZUS:
E-wizyta w ZUS przez internet w polskim języku migowym - ZUS
W oddziale w Bielsku-Białej można zarezerwować wizytę na konkretny dzień i określoną godzinę pod nr tel. 33 825 30 23.
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzeżenie nr 155.
Wójt Gminy Jasienica informuje, że w związku z prowadzonymi robotami od 26 listopada zostanie zamknięta dla ruchu rozbudowywana ulica Szkolna w Bierach i Świętoszówce.
Zaproszenie na Spotkanie Informacyjne dot. rewitalizacji linii kolejowej nr 190 Skoczów - Bielsko-Biała.