Początek roku to czas składania zeznań podatkowych za ubiegły rok.
Od 15 lutego podatnicy będą mogli rozliczać swoje deklaracje. Mając to na uwadze, przypominamy o możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych wyłącznie w istniejących budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych. w ramach tzw. „ulgi termomodernizacyjnej”.
Dla kogo?
Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi bądź współwłaścicielowi domu jednorodzinnego (również w zabudowie szeregowej i bliźniaczej), będącego podatnikiem podatku PIT, opłacającego podatek: według skali podatkowej, według podatku liniowego, bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Jakie wydatki mogę odliczyć?
Odliczymy te wydatki, które są wymienione w załączniku do Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzaju materiałów budowlanych , urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. 2018 poz. 2489 )
przykładowo: materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem, kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Jak obliczyć ulgę?
Ulgę odliczamy w zeznaniu podatkowym od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem bądź współwłaścicielem.
Przedsięwzięcie musi być zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Jeżeli termin ten nie zostanie dotrzymany, podatnik jest zobowiązany zwrócić ulgę poprzez doliczenie kwot poprzednio odliczonych do dochodu/przychodu za rok podatkowy, w którym upłynął termin na zakończenie przedsięwzięcia.
Kwota odliczenia, która nie znalazła pokrycia w dochodzie (przychodzie) podatnika za rok podatkowy, podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Jak udokumentować ulgę?
Ulgę odliczymy, jeżeli posiadamy fakturę wystawioną przez podatnika VAT czynnego.
Ulga termomodernizacyjna, a dofinansowanie?
Nie można odliczać od podatku przedsięwzięć sfinansowanych bądź dofinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W praktyce oznacza to, że należy odliczyć od podatku różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami, a otrzymaną kwotą dotacji.
Przykład:
Montaż instalacji fotowoltaicznej: 40 000 zł
Dofinansowanie: 6 000 zł
Kwota do odliczenia: 40 000 - 6 000 = 34 000 zł
Więcej szczegółowych informacji na stronie: www.podatki.gov.pl
Wójt Gminy Jasienica informuje, że w związku z prowadzonymi robotami od 26 listopada zostanie zamknięta dla ruchu rozbudowywana ulica Szkolna w Bierach i Świętoszówce.
Zaproszenie na Spotkanie Informacyjne dot. rewitalizacji linii kolejowej nr 190 Skoczów - Bielsko-Biała.
Niewłaściwie użyte środki z fosforkiem glinu mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.