Projekt „Dni Kultury Regionalnej ” (nr rejestracyjny projektu CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_010/0000683) jest dofinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko Programu Interreg V-A
Republika Czeska – Polska
Partner wiodący: Gmina Jasienica
Partner projektu: Město Petřvald
Cel projektu: Głównym celem projektu "Dni Kultury Regionalnej" jest intensyfikacja współpracy i komunikacji pomiędzy społecznościami polsko-czeskiego pogranicza, w szczególności pobudzenie współpracy pomiędzy organizacjami niepublicznymi w oparciu o propagowanie i kultywowanie tradycji, zwyczajów i kultury regionalnej.
Poprzez założone w projekcie działania Partnerzy planują osiągnąć:
- zaktywizowanie lokalnych środowisk oraz organizacji społecznych i stowarzyszeń a także mieszkańców pogranicznych terenów,
- umocnienie i rozwój transgranicznej współpracy przede wszystkim w dziedzinie kultury, tradycji, zwyczaju oraz budowy kapitału społecznego,
- lepsze poznanie lokalnych odmienności w tradycji i kulturze partnerskich społeczności,
- promowanie współpracy transgranicznej oraz przede wszystkim jej pozytywnych materialnych i niematerialnych efektów poprzez kultywowania tradycji, zwyczaju, rzemiosła i ogólnie pojętej kultury Śląska Cieszyńskiego.
Działania projektu: Dla osiągniecia celów projektu Partnerzy zaplanowali szereg, zróżnicowanych działań mających przyczynić się do masowego zaangażowania społeczności pogranicza w jego realizację:
1. Warsztaty ceramiczne plenerowe.
Śląsk Cieszyński ma swoją ceramiczną tradycję, którą to wnioskodawca pragnie przybliżyć polsko-czeskim uczestnikom 4 dniowych warsztatów. W czasie warsztatów uczestnicy poznają tradycyjne ,metody wyrabiania, wypału i zdobienia naczyń ceramicznych. Organizacja ?Dnia Kultury Regionalnej w Rudzicy?
2. Impreza plenerowa ?Dzień Kultury Regionalnej w Rudzicy? stworzy idealną możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności kultury i tradycji Śląska Cieszyńskiego od prezentacji strojów i tradycyjnych pieśni, poprzez prezentację obyczajów i rzemiosła skończywszy na wykorzystaniu tradycyjnych wzorów w nowoczesnych technika zdobniczych. Imprezie będzie towarzyszyła wystawa prac wykonanych podczas plenerowych warsztatów ceramicznych.
3. Organizacja Transgranicznych Dni Mazańcowic. Kolejnym istotnym elementem intensyfikacji współpracy Partnerów oraz integracji i aktywizacji społeczności lokalnych będzie organizacja Transgranicznych Dni Mazańcowic.
4. Organizacja Koncertu Orkiestr Dętych w Międzyrzeczu Dolnym.
Ochotnicze Straże Pożarne na polsko-czeskim pograniczu od pokoleń stawią nośnik tradycji Jednym z przejawów działalności OSP jest ich rola w tworzeniu lokalnej kultury poprzez działania Orkiestr dętych. Tradycja muzyki dętej jest równie popularna na całym Śląsku Cieszyńskim o ile po polskiej stronie granicy przejawia się głównie działalności orkiestr przy lokalnych OSP to po czeskiej stronie granicy skupiła się w twórczości niezwykle popularnych czeskich dechovek.
5. Organizacja wystawy wraz z konferencją podsumowującą realizację projektu
Działania projektu zamknie konferencja podsumowująca realizacje projektu połączona z wystawą.
Opis działań realizowanych przez czeskiego Partnera w załączniku nr 11.