Projekt „Klub Seniora w Gminie Jasienica” nr wniosku FESL.07.04-IZ.01-054E/23

-

Loga projektu.


Celem projektu jest zwiększanie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług społecznych dla 27 seniorów i seniorek zamieszkujących Gminę̨ Jasienica, którzy uczęszczać będą do Klubu Seniora w Gminie Jasienica oraz co najmniej 20 opiekunów faktycznych seniorów i seniorek objętych specjalistycznym poradnictwem w okresie od 01.10.2024 r. do 31.03.2026 r. 

Projekt zakłada zwiększenie liczby miejsc świadczenia usług w Klubie Seniora w Gminie Jasienica z dotychczasowych 25 miejsc do 27 miejsc (wzrost o około 10%) oraz objęcie wsparciem w formie specjalistycznego poradnictwa i mentoringu dla opiekunów faktycznych seniorów i seniorek uczęszczających do Klubu Seniora, którzy udzielają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu niesamodzielnym seniorom i seniorkom.

Poprzez realizację projektu zwiększony zostanie dostęp do usług społecznych skierowanych do środowiska senioralnego, co w konsekwencji umożliwi dalsze funkcjonowanie w miejscu zamieszkania, a także pośrednio zapobieganie umieszczeniu seniorów i seniorek w instytucjonalnych formach opieki. 

Projekt bazuje na bogatym doświadczeniu Wnioskodawcy w zakresie świadczenia usług dla środowiska senioralnego, osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych, a także doświadczeniu Partnera - Gminy Jasienica/Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy w prowadzeniu Klubu Seniora oraz świadczeniu usług społecznych. 

W ramach realizacji projektu dotychczasowe 25 miejsc świadczenia usług w klubie seniora ulega zwiększeniu o 2 nowe miejsca, zatem łącznie wsparciem w Klubie objętych zostanie co najmniej 27 osób (osób w wieku 60+). 

Klub Seniora - siedziba: Mazańcowice 4. Lokal dysponuje zapleczem w postaci:- sali zajęciowej- sali klubowej,- kuchni,- sali ćwiczeń,- wydzieloną funkcją szatni- zaplecza sanitarnego obejmującego 2 toalety oraz 1 łazienkę w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Pomieszczenia są̨ w pełni wyposażone w:

  • meble (m.in. krzesła, stoły, fotele, sofy, szafy, regały, komody),
  • sprzęt ICT (m.in. komputery z dostępem do Internetu, drukarki, projektor, ekran, telewizor, sprzęt audio),
  • wyposażenie kuchenne (m.in. piekarnik, płyta indukcyjna, roboty kuchenne, czajniki, garnki, sztućce, naczynia),
  • sprzęt do aktywności fizycznej (m.in. bieżnia, rower stacjonarny). 

Klub funkcjonuje nieprzerwanie od 01.01.2022 r., świadczy swoje usługi co do zasady w każdy dzień roboczy (przeciętnie 125 godzin w miesiącu), a w wyniku realizacji niniejszego projektu czynny będzie co do zasady w każdy dzień roboczy 8 godzin zegarowych. 

W klubie prowadzone będą działania mające na celu:

  • zagospodarowanie czasu wolnego po zakończeniu aktywności zawodowej (m.in. rozwijanie umiejętności i indywidualnych zainteresowań),
  • zwiększenie aktywności i uczestnictwa w życiu społecznym,
  • działalność prozdrowotną (m.in. promowanie zdrowego trybu życia, porady dietetyczne),
  • działalność kulturalna (wyjścia do kina, czy teatru, wycieczki krajoznawcze),
  • działalność edukacyjną (m.in. nauka obsługi komputera, korzystania z Internetu),
  • promowanie aktywności fizycznej,
  • tworzenie i animowanie grup samopomocowych, których członkowie będą wzajemnie się wspierać w trudnościach życia codziennego. 

Niniejszy projekt chociaż̇ bazuje na doświadczeniach z lat 2022-2023 wdraża całkowicie nowe metody pracy oraz treści, jakie poruszane będą podczas zajęć z seniorami. Zarówno formuła, jak i omawiane treści, cechować będzie interaktywność, włączanie seniorów i seniorek w aktywny udział w warsztatach, a przede wszystkim wykorzystanie nowoczesnych technologii, projekcji, prezentacji, efektów dźwiękowych itp. Na zmianę formuły prowadzenia zajęć pozwala wykorzystanie potencjału kadrowego oraz bogatego zaplecza technicznego placówki. Dotychczasowi uczestnicy i uczestniczki Klubu Seniora, a także nowo zrekrutowane osoby zyskają zatem ofertę, która wcześniej nie była dostępna. W latach 2022-2023 zakres usług Klubu seniora definiowały założenia Programu Senior+, obecnie zaplanowano rozszerzono zakres wsparcia oraz umożliwiono skupienie się na indywidualnych potrzebach każdej osoby uczęszczającej na zajęcia (konsultacje indywidualne na równi z formami grupowymi). Oferta Senior+ zostanie zachowana, niniejszy projekt stanowi jej rozszerzenie. 

Zaplecze kadrowe: 4 specjalistów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w 1/4 wymiaru czasu pracy każdy (łącznie 1 etat), w tym

  • instruktor rekreacji ruchowej - zajęcia z aktywności ruchowej, nordic walking
  • psycholog albo pedagog - interaktywne i włączające treningi społeczne, rozwiązywanie potencjalnych konfliktów
  • promotor zdrowia albo dietetyk - promowanie zdrowych nawyków i dbania o zdrowie, zasady komponowania zdrowych posiłków
  • instruktor kulinarny - praktyczne zajęcia ze zdrowego gotowania i pieczenia.

W Klubie dodatkowo zapewniony zostanie:

  • poczęstunek (serwis kawowy, ciepły posiłek)
  • transport z miejsca zamieszkania do Klubu i w drodze powrotnej zgodnie z założeniami określonymi w budżecie projektu. 

W projekcie nie będą realizowane usługi zdrowotne.

Grupę docelową stanowią:
a) osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia, w wieku powyżej 60 roku życia;
b) otoczenie "osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia, w wieku powyżej 60 roku życia", tj. opiekunowie i opiekunki faktyczni bez względu na ich wiek. 

Preferencje dotyczące osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia, w wieku powyżej 60 roku życia:
a) osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
b) osoby z niepełnosprawnością sprzężoną;
c) osoby z chorobami psychicznymi;
d) osoby z niepełnosprawnością intelektualną;
e) osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (w rozumieniu zgodnym z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD10);
f) osoby/rodziny korzystające z programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościowaą 2021-2027;
g) osoby zamieszkujące samotnie
h) osoby w kryzysie bezdomności, dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań lub zagrożone bezdomnością (w zakresie wsparcia mieszkaniowego).

Warunkiem udziału w projekcie jest zamieszkiwanie na terenie Gminy Jasienica. 

Wartość projektu: 707 562,50 PLN 

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 601 428,12 PLN 

Dokumenty rekrutacyjne do projektu dostępne są na stronie Lidera- https://www.itiusbb.pl/projekt-klub-seniora

#FunduszeUE

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica