logo Tauron Dystrybucja

Awarie w dostawach energii elektrycznej

Informacje istotne i pomocne w razie wystąpienia przerw w dostawie energii elektrycznej.

Służby Tauron Dystrybucja pracują w oparciu o wypracowane zasady współpracy z Wojewódzkimi i Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego.

Służby TAURON Dystrybucja robią wszystko, aby przerwy w dostawie prądu trwały jak najkrócej.

Przydatne linki:

  • Ogólnodostępne aktualności, bieżące komunikaty o usuwaniu  skutków awarii o istotnym zasięgu i skali

https://www.tauron-dystrybucja.pl/o-spolce/aktualnosci/2023/01/24

  • Wyszukiwarka wyłączeń i newsletter:

Wyłączenia planowane i awarie | TAURON Dystrybucja (tauron-dystrybucja.pl)

  • Kontakt do otrzymywania bieżących komunikatów prasowych, przygotowywanych przez służby prasowe:

Kontakt dla mediów |TAURON Dystrybucja S.A. (tauron-dystrybucja.pl)

Jedną z istotnych przyczyn mającą wpływ na skale awarii powodowanych opadami mokrego śniegu i sadzią, jest sadzenie drzew pod liniami i w ich pobliżu. 

Poradnik Co sadzić, by nie przesadzić?

logo Tauron Dystrybucja

Sadź odpowiedzialnie. Wybór drzewa ma znaczenie

Tauron Dystrubucja radzi jakie drzewa sadzić w pobliżu linii energetycznych. Więcej informacji w poradniku

 

logo Tauron Dystrybucja

Fotowoltaika dla mieszkańców

Broszura poświęcona fotowoltaice przygotowana dla mieszkańców z punktu widzenia operatora systemu dystrybucyjnego.

 

Informacje i materiał są dostępne online:

logo Tauron Dystrybucja

Bezpieczne żniwa

Zgłoszenie o zagrożeniu życia spowodowanym uszkodzeniem przewodów linii energetycznej przez kombajn w okolicach Chojnowa wpłynęło do TAURON Dystrybucja. Linia została natychmiast awaryjnie wyłączona, a skierowany na miejsce zespół Pogotowia Energetycznego stwierdził uszkodzony przewód przyłącza. Tym razem operator kombajnu nie uległ porażeniu, jednak do podobnych wypadków o bardziej tragicznych skutkach, dochodzi w miesiącach letnich zdecydowanie częściej, niż w pozostałych porach roku.

 

Wakacje, to czas wzmożonej aktywności związanej z pracami rolnymi, ale również z relaksem na świeżym powietrzu. Aby były one bezpieczne, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad przebywania w pobliżu urządzeń energetycznych, których tak wiele znajduje się w przestrzeni publicznej wokół nas.

Miesiące letnie są okresem nasilenia się wypadków skutkujących porażeniem ludzi przy pracach rolniczych. Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że bezpieczeństwo zależy najbardziej od nas samych. I to również podczas wakacji, które wypoczywającym kojarzą się z beztroską i swobodą, ale rolnikom z nasileniem prac – tłumaczy Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Żniwa, praca kombajnów i innych maszyn rolniczych mogą stwarzać zagrożenie dla ich operatorów. Źródłem tragedii jest najczęściej nieuwaga lub lekceważenie zagrożenia, czasem również niesprawny sprzęt.

Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi najczęściej podczas przejazdu albo wykonywania prac pod lub w pobliżu linii energetycznych z nieuwzględnieniem dopuszczalnych i bezpiecznych odległości od przewodów. Trzeba przy tym pamiętać, że wysokość, na której znajduje się przewód bezpośrednio przy słupie może być większa, niż w środku przęsła i zależna również od temperatury otoczenia. Wysokość podwieszenia przewodów jest zawsze zgodna z obowiązującymi normami i bezpieczna przy zachowaniu odpowiedniej uwagi, jednak bezpieczna praca wymaga każdorazowo zwrócenia uwagi na usytuowanie i warunki dla konkretnej linii.

logo Tauron Dystrybucja

Rozsądny wypoczynek

Drugim ważnym obszarem dotyczącym bezpieczeństwa w letnie dni jest wypoczynek na świeżym powietrzu. Na urlopie i wakacjach trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa niezależnie od tego, jak bardzo nastawieni jesteśmy w tym okresie na rekreację i wypoczynek.

 

W związku z pandemią na popularności zyskały campingi i biwaki, w tym również usytuowane w miejscach do tego nieprzeznaczonych, gdzie wczasowicze podłączają się i wykonują prowizoryczne instalacje. Dzikie przyłącza zasilają przyczepy campingowe, urządzenia w namiotach lub sezonowe domki letniskowe. Tymczasem instalacje podwieszone bezpośrednio pod konstrukcje słupowe lub podłączenia do skrzynki przyłączeniowej są niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Powodują ryzyko porażenia prądem i pożaru. Co ważne, pobieranie energii, nawet krótkotrwałe bez uzgodnienia z dostawcą energii i bez zawarcia umowy, jest nielegalnym poborem energii, ściganym z mocy prawa.

Bardzo niebezpieczne może być stawianie przyczep campingowych lub innych konstrukcji rekreacyjnych w pobliżu linii energetycznych lub bezpośrednio pod nimi. Lokalizację wszelkich obiektów, w tym również tymczasowych, znajdujących się w odległości do 15 metrów od linii wysokiego napięcia 110 kV właściciel działki zobowiązany jest uzgodnić z operatorem systemu dystrybucyjnego. Dla niższych poziomów napięć odległości graniczne, zapewniające bezpieczne posadowienie obiektów biwakowych wynoszą od 3 do 15 metrów. Przy planowaniu miejsc wypoczynku i aktywności sportowej (boiska sportowe, place zabaw, pola namiotowe oraz biwakowe) również organizatorzy wypoczynku powinni uwzględnić wskazane powyżej bezpieczne odległości od czynnych obiektów energetycznych.

Rekreacja i zabawa na zewnątrz również wymagają zachowania rozsądku i myślenia o bezpieczeństwie. Latawce, czy wędki źle użyte także mogą być przyczyną porażenia. Długie wędzisko może dotknąć przewodów, zaś stalowa linka, na końcu której znajduje się latawiec może w zetknięciu z przewodami być przyczyną porażenia. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi przez dorosłych, czy dzieci podczas zabaw na zewnątrz nie próbują wchodzić na słupy energetyczne lub bawić się przy stacjach energetycznych.

Na stronie internetowej bezpieczniki.tauron.pl znajduje się kompendium wiedzy dotyczące bezpieczeństwa w pobliżu infrastruktury energetycznej.

logo Tauron Dystrybucja

Bezpieczne postępowanie z prądem

 

Tauron Dystrybucja udostępnił poradnik bezpiecznych zachowań

logo Tauron Dystrybucja

Wyłączenia prądu

Tauron Dystrybucja na swojej stronie internetowej udostępnił formularze do zgłaszania usterek i awarii zasilania dla konkretnego adresu. Funkcja w formularzu pozwala zawiadamiać klienta smsem lub e-mailem o etapie realizacji przyjętego zgłoszenia.

 

Informacje – zgłaszanie awarii

Wyłączenia planowane i awarie

Zgłoś awarię

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica