logo Tauron Dystrybucja

Awarie w dostawach energii elektrycznej

Informacje istotne i pomocne w razie wystąpienia przerw w dostawie energii elektrycznej.

Służby Tauron Dystrybucja pracują w oparciu o wypracowane zasady współpracy z Wojewódzkimi i Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego.

Służby TAURON Dystrybucja robią wszystko, aby przerwy w dostawie prądu trwały jak najkrócej.

Przydatne linki:

  • Ogólnodostępne aktualności, bieżące komunikaty o usuwaniu  skutków awarii o istotnym zasięgu i skali

https://www.tauron-dystrybucja.pl/o-spolce/aktualnosci/2023/01/24

  • Wyszukiwarka wyłączeń i newsletter:

Wyłączenia planowane i awarie | TAURON Dystrybucja (tauron-dystrybucja.pl)

  • Kontakt do otrzymywania bieżących komunikatów prasowych, przygotowywanych przez służby prasowe:

Kontakt dla mediów |TAURON Dystrybucja S.A. (tauron-dystrybucja.pl)

Jedną z istotnych przyczyn mającą wpływ na skale awarii powodowanych opadami mokrego śniegu i sadzią, jest sadzenie drzew pod liniami i w ich pobliżu. 

Poradnik Co sadzić, by nie przesadzić?

logo Tauron Dystrybucja

Fotowoltaika dla mieszkańców

Broszura poświęcona fotowoltaice przygotowana dla mieszkańców z punktu widzenia operatora systemu dystrybucyjnego.

Informacje i materiał są dostępne online:

logo Tauron Dystrybucja

Sadź odpowiedzialnie. Wybór drzewa ma znaczenie

Tauron Dystrubucja radzi jakie drzewa sadzić w pobliżu linii energetycznych. Więcej informacji w poradniku

 

 

logo Tauron Dystrybucja

Przycinka i sadzenie drzew pod liniami

Drzewa pod liniami energetycznymi –  czy należy je sadzić i jak o nie dbać ?

Prawidłowo zagospodarowany ogród upiększa otoczenie, chroni przed wiatrem i hałasem, zapewnia czyste powietrze, jest siedliskiem dla zwierząt i ptaków. Dobór roślinności jednak nie zawsze może być podyktowany wyłącznie naszymi upodobaniami. Jeśli na naszej działce znajduje się infrastruktura dostarczająca prąd, do sadzenia trzeba się odpowiednio przygotować. Dlaczego?

Ponieważ blisko połowa wszystkich awarii elektroenergetycznych spowodowana jest przez połamane drzewa. Więc jeśli jesteś właścicielem drzew rosnących wysoko w pobliżu linii energetycznych, dla swojego bezpieczeństwa i dla dostaw energii elektrycznej bez awarii i przerw  - musisz liczyć się z regularnym przycinaniem gałęzi. Mała świąteczna choinka, posadzona w naszym ogrodzie kiedyś dorośnie, a dwudziestoletni świerk, czy sosna sięgający przewodów elektrycznych to już realne zagrożenie.

Zatem jak zadbać nie tylko o drzewa, ale i o swoje bezpieczeństwo?

Przycinanie drzew pod liniami energetycznymi

Drzewa rosnące w pobliżu linii energetycznej należy regularnie przycinać, by połamane gałęzie nie spowodowały awarii. Może się tak zdarzyć pod naporem ciężkiego, mokrego śniegu lub mocnego wiatru. 

Zerwane przewody to nie tylko brak prądu, ale również zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Każdy przypadek zerwania przewodów należy zgłaszać do właściciela sieci na danym terenie (numer alarmowy 991).

Na południu Polski jest to TAURON Dystrybucja S.A. www.tauron-dystrybucja.pl

Aby uniknąć takich sytuacji:

  • rób przegląd dużych, wieloletnich drzew co 2-3 lata. Ważne jest, by umieć rozpoznać, kiedy drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi i budynków znajdujących się w ich pobliżu. Stan drzewa najlepiej ocenią specjaliści - dendrolodzy i arboryści.

Oni też w najbezpieczniejszy sposób poradzą sobie z przycinką gałęzi.

  • jeśli gałęzie już wrosły w przewody -  nie przycinaj ich samodzielnie ponieważ grozi to porażeniem prądem, a nawet śmiercią. Zgłoś to energetykom, ponieważ przed przycinką konieczne będzie wyłączenie zasilania.

Jeśli gałęzie drzew są jeszcze w bezpiecznej odległości od przewodów podczas przycinki pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • podczas pojedynczej akcji cięcia nie usuwajmy więcej niż 15-20% masy liściowej.
  • usuwajmy całe gałęzie, a jako pierwsze wybierajmy najgrubsze spośród tych, które należy usunąć na przestrzeni najbliższych lat.
  • nie wycinajmy jednocześnie gałęzi wyrastających z pnia na tej samej wysokości ani bezpośrednio nad i pod gałęziami już wyciętymi.

Sadzenie drzew pod liniami energetycznymi – czy i co sadzić?

Bardzo ważny dla bezpieczeństwa ludzi i dostaw energii jest wybór odpowiednich gatunków drzew, które chcemy zasadzić w pobliżu słupów i linii energetycznych znajdujących się na naszej posesji. Powinien to być gatunek, który nie rośnie wysoko, jego gałęzie są delikatne i giętkie, a korona da się kształtować poprzez przycinanie. Przycinanie gałęzi drzew rosnących w pobliżu słupów i dbanie o drzewa i krzewy na swoim terenie, w tym te pod liniami energetycznymi, to obowiązek właściciela rośliny.

Kilka przykładowych, polecanych gatunków bezpiecznych dla linii energetycznych to: jabłoń domowa, śliwa wiśniowa, bez czarny, różanecznik, tuje np. żywotnik zachodni.

Pozostałe gatunki drzew polecane do sadzenia w pobliżu słupów i przewodów energetycznych znajdziesz w poradniku „Co sadzić, by nie przesadzić?”.

Publikacja została opracowana wspólnie przez energetyków i dendrologów i zawiera także  porady dotyczące sadzenia oraz ciekawostki dendrologiczne.

Odległości drzew od linii energetycznych

Sadząc drzewa musimy pamiętać też o zachowaniu bezpiecznej odległości od linii i słupów energetycznych, która wynosi:

  • minimum 2 metry w przypadku sadzenia drzew w pobliżu sieci niskiego napięcia
  • minimum 5 metrów w przypadku sadzenia drzew w pobliżu sieci średniego napięcia.

Takie odległości oraz dobór odpowiednich gatunków roślin spowoduje, że będziemy mogli cieszyć się roślinnością w ogrodzie, bez obaw o bezpieczeństwo swoje i zabudowań, oraz korzystać z energii elektrycznej bez zakłóceń i przerw awaryjnych.

logo Tauron Dystrybucja

Bezpieczne żniwa

Zgłoszenie o zagrożeniu życia spowodowanym uszkodzeniem przewodów linii energetycznej przez kombajn w okolicach Chojnowa wpłynęło do TAURON Dystrybucja. Linia została natychmiast awaryjnie wyłączona, a skierowany na miejsce zespół Pogotowia Energetycznego stwierdził uszkodzony przewód przyłącza. Tym razem operator kombajnu nie uległ porażeniu, jednak do podobnych wypadków o bardziej tragicznych skutkach, dochodzi w miesiącach letnich zdecydowanie częściej, niż w pozostałych porach roku.

Wakacje, to czas wzmożonej aktywności związanej z pracami rolnymi, ale również z relaksem na świeżym powietrzu. Aby były one bezpieczne, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad przebywania w pobliżu urządzeń energetycznych, których tak wiele znajduje się w przestrzeni publicznej wokół nas.

Miesiące letnie są okresem nasilenia się wypadków skutkujących porażeniem ludzi przy pracach rolniczych. Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że bezpieczeństwo zależy najbardziej od nas samych. I to również podczas wakacji, które wypoczywającym kojarzą się z beztroską i swobodą, ale rolnikom z nasileniem prac – tłumaczy Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Żniwa, praca kombajnów i innych maszyn rolniczych mogą stwarzać zagrożenie dla ich operatorów. Źródłem tragedii jest najczęściej nieuwaga lub lekceważenie zagrożenia, czasem również niesprawny sprzęt.

Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi najczęściej podczas przejazdu albo wykonywania prac pod lub w pobliżu linii energetycznych z nieuwzględnieniem dopuszczalnych i bezpiecznych odległości od przewodów. Trzeba przy tym pamiętać, że wysokość, na której znajduje się przewód bezpośrednio przy słupie może być większa, niż w środku przęsła i zależna również od temperatury otoczenia. Wysokość podwieszenia przewodów jest zawsze zgodna z obowiązującymi normami i bezpieczna przy zachowaniu odpowiedniej uwagi, jednak bezpieczna praca wymaga każdorazowo zwrócenia uwagi na usytuowanie i warunki dla konkretnej linii.

logo Tauron Dystrybucja

Rozsądny wypoczynek

Drugim ważnym obszarem dotyczącym bezpieczeństwa w letnie dni jest wypoczynek na świeżym powietrzu. Na urlopie i wakacjach trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa niezależnie od tego, jak bardzo nastawieni jesteśmy w tym okresie na rekreację i wypoczynek.

W związku z pandemią na popularności zyskały campingi i biwaki, w tym również usytuowane w miejscach do tego nieprzeznaczonych, gdzie wczasowicze podłączają się i wykonują prowizoryczne instalacje. Dzikie przyłącza zasilają przyczepy campingowe, urządzenia w namiotach lub sezonowe domki letniskowe. Tymczasem instalacje podwieszone bezpośrednio pod konstrukcje słupowe lub podłączenia do skrzynki przyłączeniowej są niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Powodują ryzyko porażenia prądem i pożaru. Co ważne, pobieranie energii, nawet krótkotrwałe bez uzgodnienia z dostawcą energii i bez zawarcia umowy, jest nielegalnym poborem energii, ściganym z mocy prawa.

Bardzo niebezpieczne może być stawianie przyczep campingowych lub innych konstrukcji rekreacyjnych w pobliżu linii energetycznych lub bezpośrednio pod nimi. Lokalizację wszelkich obiektów, w tym również tymczasowych, znajdujących się w odległości do 15 metrów od linii wysokiego napięcia 110 kV właściciel działki zobowiązany jest uzgodnić z operatorem systemu dystrybucyjnego. Dla niższych poziomów napięć odległości graniczne, zapewniające bezpieczne posadowienie obiektów biwakowych wynoszą od 3 do 15 metrów. Przy planowaniu miejsc wypoczynku i aktywności sportowej (boiska sportowe, place zabaw, pola namiotowe oraz biwakowe) również organizatorzy wypoczynku powinni uwzględnić wskazane powyżej bezpieczne odległości od czynnych obiektów energetycznych.

Rekreacja i zabawa na zewnątrz również wymagają zachowania rozsądku i myślenia o bezpieczeństwie. Latawce, czy wędki źle użyte także mogą być przyczyną porażenia. Długie wędzisko może dotknąć przewodów, zaś stalowa linka, na końcu której znajduje się latawiec może w zetknięciu z przewodami być przyczyną porażenia. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi przez dorosłych, czy dzieci podczas zabaw na zewnątrz nie próbują wchodzić na słupy energetyczne lub bawić się przy stacjach energetycznych.

Na stronie internetowej bezpieczniki.tauron.pl znajduje się kompendium wiedzy dotyczące bezpieczeństwa w pobliżu infrastruktury energetycznej.

logo Tauron Dystrybucja

Bezpieczne postępowanie z prądem

 

Tauron Dystrybucja udostępnił poradnik bezpiecznych zachowań

logo Tauron Dystrybucja

Wyłączenia prądu

Tauron Dystrybucja na swojej stronie internetowej udostępnił formularze do zgłaszania usterek i awarii zasilania dla konkretnego adresu. Funkcja w formularzu pozwala zawiadamiać klienta smsem lub e-mailem o etapie realizacji przyjętego zgłoszenia.

Informacje – zgłaszanie awarii

Wyłączenia planowane i awarie

Zgłoś awarię

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica